Akční hvězda 80. a 90. let Sylvester „Sly“ Stallone stále září. Jaké jsou jeho nejlepší filmy?

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
sylvestr stallone
Zdroj: 123RF.COM

Sylvester Stallone je nejen úspěšná hvězda akčních filmů, ale i scénárista a režisér. Proslavil se zejména rolí Rockyho, kterého hraje už 40 let a rolí veterána z Vietnamu Johna Ramba. Zkoušel to i na poli komedií a dramat, ale co si budeme namlouvat akční hrdinové mu jdou nejlépe. Které filmy s borcem Slyem byste si neměli nechat ujít?

Rocky (série – 1976 – 2018 – Creed, Creed 2)

Postava boxera Rockyho je asi Sylvesterova nejznámější role. Za vše hovoří to, že se Sylvester jako Rocky objevuje na filmovém plátně už přes čtyřicet let. K pozdějším filmům o Rockym si psal Stallone scénáře sám. Filmy o Rockym si udržují až do posledního dílu svoji kvalitu.

Rambo I-IV (1982 – 2008)

John Rambo je druhá nejslavnější Sylvesterova role. První Rambo byl natočen v roce 1982 a byl to hit. Sylvester se v roli Ramba objevil na stříbrném plátně celkem čtyřikrát. Nejoblíbenější je pro mnoho fandů Slye první díl Ramba, kdy se Rambo dostane do potíží s šerifem malého města, který ho zatkne pro potulku. Rambo, který se vrátil z pekla války ve Vietnamu nestojí o problémy, přesto po útěku z policejní stanice musí se svými pronásledovateli svádět v lesích podhorského městečka boj o vlastní život i důstojnost

Clifhanger (1993)

Zde má Sly roli horského vůdce Gabea, který svoji práci v horách opustil po nešťastné smrti dívky jeho kolegy. Po čase se do hor vrací a proti své vůli pomáhá zločincům získat kufry plné peněz ze zříceného letadla. Jak ale známe Slye, bezbranným rukojmím nezůstane na dlouho.

Kriminál (1989)

V tomto filmu hraje Sylvester postavu automechanika Franka Leoneho, který si odpykává trest za ublížení na zdraví při obraně kamaráda před partou násilníků. Ve vězení má poměrně volný režim, pak je ale náhle převezen do věznice Gateway, kde ho týrají na příkaz sadistického ředitele věznice jak dozorci, tak vězni. Frank je odhodlán všechna příkoří snést (do konce trestu mu zbývá pouhých šest měsíců), ale když se v ohrožení ocitne jeho přítelkyně, rozhodne se z vězení utéct.

Specialista (1994)

Tento méně známý akční film nebyl fanoušky Slye přijat tak vřele jako jiné filmy, přesto si myslím, že si místo v tomto výčtu zaslouží. Sly jako expert na výbušniny Ray, pomáhá krásné Sharon Stone pomstít smrt jejích rodičů.

Expendables – Postradatelní 1 – 3 (2010 – 2014)

Tato série s plejádou hvězd akčního žánru se dočká v letošním roce čtvrtého pokračování. Akčními hvězdami je doslova nabitá, po boku Sylvestera v roli Barneyho se objeví třeba Arnold Schwarzenegger, Jason Statham, Jet Li, J.-C. Van Damme (v roli padoucha), Dolph Lundgren, Bruce Willis, Mel Gibson (také v roli padoucha) nebo Harrison Ford – a pozor přijde i Chuck Norris, jakožto ten, co ho uštkla kobra a která po pár dnech umřela v bolestech. Tento zástup akčních hvězd určitě stojí za vidění, nemyslíte?

Plán útěku (2013)

Tento novější kousek, kde Sylvesterovi hraje parťáka Arnie, vás bude bavit! V tomto filmu hraje Stallone experta na útěky z vězení Raye Breslina, který se po podrazu spolupracovníka objeví v dokonalém vězení s názvem Hrobka při jehož budování byly použity poznatky z Rayovy knihy o nedokonalosti zabezpečovacích zařízení. Evakuační kód, po kterém by měli Raye propustit, jaksi nefunguje, fanatický ředitel Hrobky mu jde po krku, a tak Rayovi nezbývá nic jiného než po boku vězně Emila Rottmayera odsouzeného za kyber-terorismus z vězení utéct a vyřídit si účty se zrádným spolupracovníkem i ředitelem věznice.

Samozřejmě fandům Slye může v tomto výčtu chybět právě ten jejich oblíbený akční kousek (např. Demolition Man, Cobra nebo Tango a Cash a mnohé další). Ale kterým filmům se Sylvesterem je lepší se vyhnout? Určitě Plán útěku 2 nebo Stůj, nebo maminka vystřelí!. Vedle šlápne občas každý a Sly je většinou vidět pouze v kvalitních projektech.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články