Agent Orange: Ničivý herbicid, který americká armáda používala ve válce ve Vietnamu. Následky lidé trpí dodnes

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
vietnam herbicid
Zdroj: Alexis Duclos, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Po celých deset let americká armáda terorizovala Vietnam pomocí chemické zbraně – herbicidu Agent Orange. Toxická chemikálie, která byla nad zemí rozstřikována pomocí letadel a vrtulníků, působila zkázu nejen během vietnamské války. Její hrozivé následky mnozí pociťují dodnes.

Agent Orange byl silný herbicid a defoliant, jeden z takzvaných duhových herbicidů, které byly skupinou chemikálií „taktického využití“. Používaly je americké vojenské síly během války ve Vietnamu.

Kromě Agent Orange měla americká armáda v zásobě další „barevné“ herbicidy, jako byl Agent Pink, Agent Green, Agent Purple, Agent White či Agent Blue. Každý z nich měl trochu jiné využití a chemické přísady různé síly. Například Agent Blue se používal ke zničení zásob rýže.

Odhalit a vyhladovět nepřítele

Nejpoužívanější Agent Orange měl sloužit k odstranění lesních porostů ve vietnamské džungli za účelem odhalení nepřítele a zničení jeho rostlinných zásob. Tento neuvěřitelně účinný herbicid s vysokým obsahem smrtící chemické látky dioxin dokázal zničit celé farmy a vyhladit lesy pouhým rozprašováním jemné mlhy.

Plánem americké armády bylo nepřítele s pomocí tohoto herbicidu odhalit a nechat vyhladovět. V tu chvíli si však ještě Amerika nedokázala představit, jak rozsáhlý dopad její plán ve skutečnosti bude mít.

Poškozené životní prostředí a hlad

Během programu s kódovým označením Operace Rančer bylo spotřebováno přes pětasedmdesát milionů litrů různých herbicidů. V letech 1961 až 1971 byly zničeny miliony hektarů lesů a zemědělské půdy.

Farmy, o kterých si Američané a jižní Vietnam mysleli, že slouží pouze k obživě partyzánů z Vietkongu, však ve skutečnosti živily civilisty. Lidé po celé zemi tak v důsledku rozsáhlého ničení jakéhokoli rostlinného života hladověli.

Tichý zabiják dioxin

Trvalo další roky, než se projevil další dopad ničivé chemické látky dioxin obsažené v používaném herbicidu. Dioxin nebyl do Agent Orange přidáván záměrně, ale vznikal jako vedlejší produkt při výrobě herbicidů.

V různých koncentracích byl nalezen ve všech duhových herbicidech používaných ve Vietnamu. Ten obsažený v Agent Orange se však ukázal jako nejnebezpečnější.

Strašlivé následky použití chemických zbraní

Ačkoli výrobci chemikálie slibovali, že je Agent Orange neškodný, herbicid nejenže ničil porosty a zemědělské plodiny, ale kontaminoval půdu i vodu. Miliony lidí bojovaly s vážnými zdravotními problémy.

Rakovina, vrozené vady, vyrážky, neurologické i psychické problémy nastaly nejen u Vietnamců, ale i amerických vojáků. Děti ve Vietnamu se začaly rodit s hrozivými mutacemi, fyzickými i duševními vadami, s končetinami navíc, dvěma hlavami nebo bez končetin či bez očí. Postižené děti se v této oblasti rodí dodnes.

Váleční veteráni, kteří postřikovali pole, ať už z letadel, nákladních aut či dokonce ručních postřikovačů, na tom po svém návratu do domoviny nebyli lépe než ti, proti kterým byla celá operace určena. U navrátilců z armády byl zaznamenán neobvyklý počet lymfomů, leukémií a rakoviny.

Zamořená půda a voda

Dioxin v životním prostředí přetrvává řadu let, zejména pak v půdě, vodě a potravním řetězci. Hromadí se v tukových tkáních zvířat a většina lidí je mu následně vystavena prostřednictvím potravin – masa, mléčných výrobků či vajec.

Dioxin je vysoce toxický již v nepatrných dávkách a řadí se mezi karcinogeny. Pouhé krátkodobé vystavení působení této chemikálie způsobuje závažná kožní onemocnění. Je vysoce nebezpečný pro vývoj plodu, způsobuje potraty, rozštěpy páteře a problémy s vývojem mozku a nervového systému plodu.

Viník nebyl potrestán

Ačkoli válka ve Vietnamu skončila již před více než pětačtyřiceti lety, lidé se s následky působení Agent Orange musí potýkat dodnes. Byly vedeny rozsáhlé spory o odškodnění se společnostmi, které látku vyráběly, jako je Monsanto, Dow Chemical a dalšími, soudy však žalobu zamítly.

Agent Orange má bohužel i českou stopu. Jeden z herbicidů, který směs tvořil, se od roku 1965 vyráběl v neratovické chemičce Spolana. Přes podnik zahraničního obchodu pak byl herbicid prodáván prostředníkovi. Ten ho dále dodával americké armádě do Vietnamu, kde byl využit pro výrobu Agent Orange.

Spolana nic z toho nevěděla a výroba byla ukončena o tři roky později poté, co se u desítek zaměstnanců, kteří se na výrobě herbicidu podíleli, objevily vážné zdravotní problémy. Dokonce zemřelo několik lidí.

Provoz zasažených budov ve Spolaně byl zastaven a část areálu musela být zakonzervována. Důsledná dekontaminace byla provedena teprve po čtyřiceti letech.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, allthatsinteresting.com, history.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články