11 dní beze spánku. Neuvěříte, co vše se stane s vaším tělem po takové době

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
experiment randy gardner
experiment randy gardner

Někteří z nás chodí spát pozdě a vstávají brzy ráno do práce, jiní zase dokážou usnout v osm a vzbudit se k obědu. Ať už spíme málo, nebo hodně, vlastní vinou, nebo kvůli práci či škole, spánek potřebuje každý živý tvor. Bez něho totiž naše tělo nedokáže fungovat.

Ve spánku se naše tělo regeneruje. Odpočívá a vstřebává veškerou námahu nejen z předchozího dne. Pokud se dva dny v kuse nevyspíte, může to být nejen zdraví, ale dokonce životu nebezpečné!

Guinnessova kniha rekordů zakázala pokusy o nejdelší bdělost

Někteří lidé toužili po tom překonat rekordmana, který zůstal bdělý celých jedenáct dní. Znalci a lékaři ve spolupráci s Guinnessovou knihou ale tuto výzvu zakázali kvůli jejímu nebezpečí. Nemá cenu se o překonání pokoušet, protože i kdyby k němu došlo, vítěz nikdy nebude v knize zveřejněn. Alespoň tímto způsobem se snaží ukončit pokusy těch, kteří si neváží zdravého života. Co se ve skutečnosti stalo rekordmanovi, že kvůli jeho výkonu porota knihy takto rozhodla?

Sedmnáctiletého chlapce inspiroval experiment na kočkách

Psal se rok 1963 a teprve sedmnáctiletý Randy Gardner se dostal k výsledkům vědeckých pokusů, které zkoušely, jak dlouho vydrží kočky bez spánku. Výsledkem těchto testů bylo neuvěřitelných patnáct dní. Ovšem ani jedna z testovaných koček nakonec nepřežila zátěž. Randy se rozhodl, že zjistí, jak dlouho je bdělý stav možný pro člověka. Na pomoc si přizval dva kamarády, kteří se měli střídat ve spánku a vždy jeden z nich pomáhal Randymu neusnout.

Již po dvou dnech ztratil hmat, ale nevzdal to

Zdroj: curiosity.com

Po dvou dnech beze spánku Randy ztratil schopnost rozeznávat předměty po hmatu a také schopnost vyslovit některá slova. Po pěti dnech se u něho vyskytly halucinace. Den nato začal ztrácet krátkodobou paměť. Dokázal si vybavit, co dělal před pěti lety, ale ne to, co dělal před pěti minutami.

Randy Gardner nakonec vydržel v bdělém stavu jedenáct dní a dvacet pět minut. Poté si dopřál celých čtrnáct hodin spánku. Bohužel ale poškození jeho mozku způsobila, že mu zůstaly jisté problémy s řečí. Navíc nyní trpí insomnií (poruchou spánku). V noci spí zhruba čtyři hodiny a ani léky na spaní mu nedokážou pomoct.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články