Komerční sděleníZajímavosti

10 skvělých aplikací, které trénují náš mozek

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Super app
Zdroj: Shutterstock

Existuje mnoho způsobů, jak rozvíjet lidskou mysl, od řešení logických her až po výuku cizích jazyků nebo učení se hře na nástroje. Nemůžeme však vždy sloužit tomuto typu vývojové relace, a pak… V tom může pomoci chytrý smart telefon.

Nejsem si jistý, jestli je kolem nějaké šílenství po „mozkových“ duelech, nebo jestli se mi Google snaží něco naznačit a neustále mi říká, abych otestoval jinou aplikaci pro trénink mozku, ale faktem je, že se jim web jen hemží. Nebyl bych sám sebou, kdybych to samozřejmě nezkusil, a tady se přiznám – spadl jsem do kompotu jako švestka.

Začalo to Peakem – nevinnou aplikací, kterou jsem si nainstaloval do tabletu, abych rozumně využil čas ve frontě nebo vlaku.

Zjistil jsem, že řešení logických úkolů nebo paměťových výpočtů, které aplikace nutí dělat, by asi nezničilo to, co jsem měl na sobě pod smrští blonďatých kadeří, a tak jsem to zariskoval.

Pak jsem pro srovnání hodil Brain Wars a po týdnu jsem se přistihl, že nechávám staré dámy v obchodě dokončit výzvu v řadě u pokladny, navíc vrženou staletími nevídaným přítelem z Facebooku. Kot, děláš si ze mě srandu?

V životě jsem si nemyslel, že aplikace, které jsem měl v smart telefon, když jsem poprvé přišel do styku s něčím tak zábavným a vzrušujícím, jako je 100 let starý turnaj v sudoku, mě vtáhnou takovým tempem. Tajemství jejich popularity nespočívá v jejich designu nebo v módě komplexního vývoje, ale je založeno na několika jednoduchých mechanismech, které lze obecně zredukovat na … gamifikace.

V aplikacích kromě výzev a úkolů k rozvoji našich šedých buněk také najdeme:

  • bodovací systém (kdo nemá rád body? Kdo?)
  • odměny – určitý počet bodů nebo plnění konkrétních úkolů odemyká přístup k novým výzvám
  • systém porovnávání – dostáváme souhrny našich výsledků za posledních pár dní a měsíc, což nás motivuje k jejich vylepšování při další hře
  • sociální prvek – např. Brain Wars je založen na systému soubojů, které můžeme bojovat s úplně cizími lidmi nebo našimi přáteli z Facebooku;
  • konkurence – neříkejte, že nechcete dosáhnout lepšího výsledku než váš kámoš nebo sestra, se kterou právě začínáte duel …
  • časová tíseň – systém počítá náš čas a porovnává jej s předchozími výsledky, nebo hrajeme souboj s uživatelem, ve kterém vyhrává ten, kdo úkol splní rychleji a s menším počtem chyb

Díky těmto faktorům získáváme nenápadný, ale skutečně návykový nástroj, který našim neuronům dodává solidní cross fit, zatímco my nevědomě hrajeme dál. Pokud hledáte něco, co vám pomůže alespoň trochu lépe využít čas strávený ve všech frontách, MHD, nebo si jen chcete něco bez výčitek zahrát – určitě vyzkoušejte. Níže je 5 nejzajímavějších aplikací podle mého názoru!

Multitask je slovo, které dokáže popsat každého z nás. Každý den dostáváme miliony zpráv a čteme tisíce informací. V důsledku toho je náš mozek přetížený a nevyvíjí se tak, jak by měl. Pro péči o mozek se vyplatí mozek cvičit. Cvičení zahrnují učení se pamatovat si, asociovat, počítat a soustředit se. V podcastu uvádím deset podle mě nejlepších aplikací, se kterými si procvičíte mozek. Pokud začnete každý den (jen pár minut) používat tři vybrané aplikace, všimnete si, že se vaše paměť dynamicky rozvíjí. Pro výuku jazyků doporučuji Duolingo a Memorize. Pro cvičení, která stimulují logické myšlení, koncentraci a paměť, Peak a Lumosity. Je velmi důležité rozvíjet se v počítání. K tomu doporučuji Sudoku.com a Elevate. Pokud se chcete rozvíjet v netradičním řešení úloh a problémů, doporučuji Enigmbox a TrickyTest2. Prostorové vidění rozvinete, když vyřešíte několik karet v aplikaci Mekorama. Kreativní a rozvíjející zábava pro vás, váš tým a rodinu je Hádej co? a hádej co je 2? Na konci uslyšíte bonus – hru DUAL vytvořenou Sebastianem Gosztyłou z Chicaga.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články