Matka Tereza: Byla prohlášena za svatou, ale měla také mnoho kritiků

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Matka Tereza
Zdroj: Shutterstock

Matka Tereza — jeden ze symbolů katolické církve. Její život oddaný Bohu a pomoci ostatním a dva uznané zázraky z ní nakonec udělaly světici. Jak se ale později ukázalo, kromě velkého množství příznivců měla tato řeholnice i značný počet kritiků.

Jedna z věcí, která byla Matce Tereze vyčítána, je paradoxně její misijní činnost. Ta ale bývá kritizována všeobecně. Jedná se především o stavbu kostelů v rozvojových oblastech, například v některých částech Indie.

Podle kritiků je kostel pouhá reklama církve, která jen přinese další věřící, ale obyvatelům není příliš nápomocná. V oblastech totiž většinou chybí spíše nemocnice a školy.

Rozhřešení namísto léčby

Kritice se nevyhnula ani zdravotní střediska, která Matka Tereza vedla a spravovala. Zdravotní úroveň tam údajně byla velmi tristní. Lékařský a pomocný personál údajně neměl patřičné vzdělání. Výjimkou nebyly ani prošlé léky a nesterilní nástroje.

Matce Tereze bylo vyčítáno, že ačkoliv se jednalo o zdravotní zařízení, poskytovala tam spíše duchovní ochranu a nemocné se snažila spíše „smířit s Bohem“, a nikoliv vyléčit. Lékaři se také velmi často podivovali, jak vysokou úmrtnost mají tato zařízení, jednalo se o více jak 40 procent.

Kontroverzní přátelé z Haiti

Řeholnici byla také velmi často vyčítána společnost, ve které se pohybovala. Část jejích známých byla považována za velmi bohaté, vlivné, ale také velmi zkorumpované politiky.

Matka Tereza se osobně znala s haitským prezidentem Jeanem-Claudem Duvalierem a jeho manželkou. Na záběrech z jejich setkání řekla první dámě: „Nikdy jsem neviděla chudé lidi tak dobře znát jejich hlavu státu jako oni znají vás. Byla to pro mě krásná lekce. “

Tento vládce Haiti byl ale známý svým okázalým životním stylem, zatímco životní úroveň jeho poddaných byla na velmi nízké úrovni.

Během jeho vlády bylo zabito či mučeno tisíce tamních obyvatel a statisíce raději uprchlo ze země. Prezident byl nakonec obviněn ze zpronevěry, korupce, ale také z porušování lidských práv.

Závratný dar

Další její známý byl Charles Keating, který její nadaci věnoval více než milion dolarů. Jak se posléze ukázalo, jednalo se o spekulanta, který byl zapleten do americké krize trhu s bydlením. Spousta lidí v něm přišla o své peníze. Celkově se mělo jednat až o 125 miliard dolarů.

Posléze se začalo spekulovat o tom, kam vlastně ten velkorysý dar šel. Někteří dobrovolníci z její nadace upozorňovali na fakt, že Matka Tereza odmítala cokoliv koupit, pokud jí to někdo nedaroval.

Odpověď, jak bylo s penězi naloženo, nepřinesla ani její nástupkyně. Podle ní se nedají dary nikdy přesně spočítat.

I přesto všechno měla Matka Tereza nezastupitelnou roli jak v politice, tak v náboženství. V roce 1979 získala Nobelovu cenu míru, v roce 1983 britský Řád za zásluhy. V roce 2016 byla ve Vatikánu papežem Františkem prohlášena za svatou.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články