Nat Love alias Deadwood Dick: Příběh bývalého otroka, který se stal legendou Divokého západu

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Nat love
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Nat Love se narodil do otroctví a již ve svých patnácti letech se stal známým po celém Divokém západě jako jeden z nejzkušenějších a nejodvážnějších kovbojů. Přežil přestřelky, zajetí Indiány i drsný život černého kovboje. O svých dobrodružstvích sepsal autobiografii, přirozeně plnou svých odvážných činů na Divokém západě. Jeho život je jako klasický westernový román.

Ačkoli velká část toho, co o Natovi skutečně víme, pochází právě z jeho autobiografie, životní příběh tohoto černého kovboje musel být fascinující. Dokonce natolik, že byla jeho postava použita i v nedávno natočeném americkém westernu „Tím tvrdší je pád“.

Naučil se číst i psát navzdory zákonům

Nat se narodil na pokraji občanské války v roce 1854 jako otrok na plantáži Roberta Lovea. Svá raná léta tak strávil spolu se svými rodiči a dvěma sourozenci v zotročení. Jak popsal ve své knize, „dřel pod laskavým a shovívavým pohledem svého pána“. Navzdory zákonům o otroctví, které černochům zakazovaly gramotnost, naučil se Nat číst i psát s pomocí svého otce.

Náhlá smrt otce

Po skončení občanské války a zrušení otroctví si rodina od Roberta Lovea pronajala půdu a její členové pracovali jako podílníci pokoušející se vypěstovat tabák a kukuřici. Svoboda však byla pro Natova otce pouze krátkodobá, po druhém zasetí plodin zemřel. „Právě v době, kdy rodina nejvíce potřebovala pomoc, rady a ochranu otce a manžela,“ napsal Nate Love ve své autobiografii.

Nat tak musel k vlastním polím přijmout ještě druhou práci na místní farmě, aby uživil zbytek rodiny. V té době v sobě objevil dar na krocení divokých koní – začal si tím přivydělávat a dostával deset centů za koně.

Touha odjet do světa

Skutečnost, že je svobodný, a nově zrozená odvaha čelit světu ho lákaly k nové budoucnosti. Toužil po životě mimo Tennessee. Náhoda tomu zřejmě tak chtěla.

Nate Love jednoho dne vzal padesát centů, aby se mohl zúčastnit v tombole slosování o koně. Podařilo se mu zvítězit, a to ne jednou, ale dvakrát. V obou případech pak koně prodal a náhle byl bohatší o sto dolarů. Většinu výhry dal své matce, sbalil si skromný majetek a vydal se na západ, vstříc světu, o kterém věděl jen velmi málo.

Dobrodružství na Divokém západě

Psal se rok 1869, Nateovi bylo tehdy patnáct let a vydal se do Kansasu. Usadil se v Dodge City a žasl nad obrovským množstvím salonů, heren a tanečních sálů. Pátrání po Divokém západě ho přivedlo skutečně na to správné místo. Dodge City bylo totiž plné kovbojů – bílých i černých. A Nat Love se rozhodl stát jedním z nich.

Jejich šéf mu řekl, že se kovbojem může stát, pokud nasedne na divokého koně z jeho stáda a zkrotí ho. „Ukázalo se, že to byl ten nejhorší kůň, na kterém jsem kdy v životě seděl,“ vzpomínal Nat ve své knize.

Ale povedlo se mu koně zkrotit a získat si uznání. Ohromení kovbojové mu dali přezdívku „Red River Dick“ a přijali ho do svých řad. Nateovo dobrodružství začalo.

Stal se dobrým střelcem

Dalších několik let strávil jako kovboj, hlídal svěřený dobytek před útoky predátorů, krotil divoké koně a cvičil se ve střelbě. Pracoval u honáků v Texasu, poté na ranči v Arizoně a jeho život byl plný akce.

Střetával se s domorodými Američany, svazoval divoké mustangy a účastnil se mnoha závodů s divokým dobytkem. Během tohoto času prý potkal slavné ikony Divokého západu, jako byl Buffalo Bill, Billy the Kid a další.

Deadwood Dick

V roce 1876 vytvořil svou vlastní legendu. V Deadwoodu v Jižní Dakotě se přihlásil do rodea, nalákán vysokou výhrou 200 dolarů. Soutěžil v co nejrychlejším chycení, osedlání a nasednutí na divokého koně a střelbě.

Zvítězil s nejlepším časem, získal titul mistra Divokého západu a jeho rekord nebyl nikdy překonán. Od užaslého publika si získal přezdívku „Deadwood Dick“, po slavné románové postavě.

Ve stejném roce ho také zajali Indiáni kmene Pima, když sháněl zatoulaný dobytek u řeky. Protože však byl barevný muž, jeho život ušetřili, a dokonce si ho v kmeni chtěli nechat. Údajně mu nabídli sňatek s dcerou náčelníka. Nat Love se i přesto rozhodl utéct. V noci ukradl koně a odjel.

Procestoval celou zemi

Za svůj život utrpěl asi čtrnáct střelných zranění. V roce 1889 se Nat Love rozhodl opustit život kovboje. Oženil se s ženou jménem Alice a usadili se v coloradském Denveru.

Přijal práci vlakového portýra u společnosti Pullman a dohlížel na spací vozy. Cestoval od Atlantiku k Pacifiku a od Mexického zálivu k hranicím Kanady. Navštívil tak všechna hlavní města a do značné míry tak uspokojil svou touhu po dalším dobrodružství.

Nakonec se s rodinou přestěhoval do jižní Kalifornie, kde Nat Love pracoval jako strážce pro společnost zabývající se cennými papíry. V roce 1907 sepsal a vydal svou autobiografii s názvem Life and Adventures of Nat Love, Better Known in the Cattle Country as ‚Deadwood Dick‘.

Zemřel v roce 1921 ve věku 67 let. Jeho vyprávění o vlastním životě je možná plné nadsázky, na druhou stranu – které příběhy z Divokého západu nejsou?

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, legendsofamerica.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články