Enigma: Kontroverzní umělec a nejpotetovanější člověk na světě. Jeho tetování v očích vás vyděsí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Enigma
Zdroj: Profimedia

Enigma — americký umělec, hudebník a herec, kterého si jen tak nespletete. Jeho tělo je totiž kompletně celé pokryto tetováním, a to včetně očí. Již tři desítky let se živí představeními, u kterých by vám ztuhla krev v žilách. Žonglování s motorovou pilou, vrážení hřebu do nosu nebo polykání ocelové tyče — nic z toho v nich nechybí.

Enigma, vlastním jménem Paul Lawrence, se narodil v Long Beach v Kalifornii, ale krátce nato se přestěhoval s rodinou do Seattlu. Již jako dítě byl velmi umělecky zaměřený a v šesti letech začal docházet do hudební školy.  V roce 1991 se přidal k Jim Rose Circus.

Jednalo se o moderní verzi takzvaných „sideshow“ cirkusů. Ty se objevují především ve Spojených státech. Nejedná se o klasické cirkusy s obrovským zázemím, zvířaty, klauny a podobně.

Jak již název napovídá, často to jsou velmi malé produkce, které jsou součástí nějaké větší akce, například jarmarků či poutí. Dříve tak byla označována například lidská panoptika, různé sbírky či tematická pojízdná muzea.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený NOLA.com | The Times-Picayune (@nolanews)

Cirkus, který předskakoval i Bowiemu

V moderních sideshow dochází k prezentaci různého extrémního chování. Může se jednat o nebezpečné kaskadérské kousky, pojídání hmyzu, živé ukázky tetování, propichování či jiné extrémní úpravy těla.

To vše bylo k vidění i v Jim Rose Circus. A Paul Lawrence s ním procestoval celý svět.

Během cestování si cirkus vybudoval značné renomé. Po návratu do Spojených států tak vystupoval na koncertech Nine Inch Nails, Marilyna Mansona, kapely Korn nebo Godsmack a jednou také zahajoval koncert Davida Bowieho.

Dvakrát se také zúčastnil festivalu Edinburgh Fringe.

Tetování od potetované první manželky

První tetování si Enigma pořídil v roce 1992, a to od slavné Katzen. Jedná se o uměleckou tatérku, jejíž celé tělo pokrývá tetování v podobě tygřích pruhů.

Není divu, že si tito dva padli hned do oka. Dokonce skončil jejich vztah svatbou. Nyní už jsou ale rozvedeni.

Za celou svou kariéru vystřídal umělec přes dvě stovky tatérů. Celé jeho tělo pokrývá barevné tetování na motiv puzzle.

Tetování má dokonce i v očích. Dále má na hlavě implantáty rohů, uši má vyřezané do speciálního tvaru a má i několik piercingů.

The Enigma

Zdroj: Profimedia

Protagonista hororové show

Enigma se živí jako umělec. Často se jedná o umělecké one man show, které jsou provázeny jeho autorskou hudbou. Enigma v nich ukazuje jevištní magii i extrémní kousky jako například zatloukání hřebíku do nosu či nebezpečnou manipulaci s motorovou pilou.

Díky svému extrémnímu vzezření několikrát účinkoval také v televizi. Jeho nejslavnější role byla v seriálu Akta X, zahrál si také ve filmu Firecraker.

Často se objevuje v dokumentárních pořadech, například Freaky Circus Guy či Sideshow Still Alive. Díky svému tetování je také v Guinnessově knize rekordů jako nejpotetovanější člověk na světě.

Zdroj: Wikipedia
Autor: Markéta Světlá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články