David Hasselhoff, jak se octl americký herec u pádu Berlínské zdi?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hasselhoff David
Zdroj: Markus Wissmann / Shutterstock.com

David Hasselhoff se proslavil ve svých domovských Spojených státech především jako televizní herec. Už od 80. letech se ale pokoušel prorazit také jako zpěvák. Za velkou louží se mu příliš nedařilo, zato v Evropě měl úspěch. Jedna z jeho písní dokonce pomáhala rozebrat Berlínskou zeď.

Hasselhoff se herectví věnoval už od dětství. Studium divadla na Kalifornském institutu umění pro něj byla jasná volba. Poprvé o sobě dal více vědět v seriálu Mladí a neklidní. Raketový růst kariéry ale přišel až s jeho rolí neohroženého Michaela Knighta v seriálu Knight Rider.

Publikum našel v Evropě

I jeho následný seriál Pobřežní hlídka zaznamenal u diváků velký úspěch. Na ten herec už poté nikdy nedokázal navázat.

Snažil se tedy prorazit alespoň v hudebním průmyslu. Amerika ho měla ale zaškatulkovaného jako seriálového herce a jeho hudba tam nikdy neměla příliš velký úspěch.

To se ovšem nedá říct o Evropě, především o některých státech. Se svými alby slavil zpěvák úspěchy například v Rakousku, Německu, ale také Švýcarsku, Francii a Belgii.

Hledání svobody

V roce 1988 vydal zpěvák singl Looking for Freedom k chystanému stejnojmennému albu. V Evropě měla tato píseň obrovský úspěch. Posluchačům ani nevadilo, že se jedná o deset let starou coververzi.

Písnička zaznamenala úspěch v Belgii, Francii, Nizozemí či ve Švýcarsku. V Rakousku byla na prvním místě hitparády 18 týdnů. V SRN se skladba po třech týdnech vyšplhala na špici hitparády a vydržela tam neuvěřitelných 25 týdnů.

Pád Berlínské zdi

Ačkoliv text písně vypráví o muži z bohaté rodiny, který si chce v životě nalézt vlastní vestu, většina obyvatel NDR v tom viděla paralelu s jejich odříznutými sousedy, a proto byla zřejmě píseň tolik úspěšná.

Později začaly kolovat zvěsti, že se song dostal i skrz Berlínskou zeď a že se ve Východním Berlíně šíří v ilegálních kopiích.

Jak se ukázalo, jejich nezákonnost měla brzo skončit. Necelý rok od vydání singlu, přesněji 9. listopadu 1989 Berlínská zeď, alespoň symbolicky, padla. Vláda otevřela všechny hraniční přechody směřující do NDR.

Nadšení lidé začali zeď, která symbolizovala jejich útlak a která zapříčinila spousty tragédií, ihned rozebírat. Podle webu grunge.com si přitom měli lidé prozpěvovat právě Hasselhoffův Looking for Freedom. Sám umělec při tom ale nebyl. Prozatím.

Vystoupení na jeřábu

Když ho německá televize ZDF oslovila, zda by se svou ikonickou písní nevystoupil na jejich silvestrovské show, zpěvák neváhal. Podle The Washinghton Post měl údajně v žertu uvést, zda by nemohl zpívat přímo na zdi.

Jeho přání se mu splnilo. Herec a zpěvák vystupoval u Braniborské brány. Stál na jeřábu, nad téměř půl milionem lidí, měl šálu s motivem klaviatury a koženou bundu posetou světly. Dav šílel a zpíval s ním.

Ačkoliv tedy nebyl Hasselhoff přímým účastníkem pádu Berlínské zdi, spojení s ní je nepopiratelné. Vědí to i Němci, kteří na svého oblíbence nezanevřeli ani o třicet let později. Hudebník právě v Německu nejlépe prodává desky a pravidelně zde koncertuje.

Zdroj: Grunge.com, Thewashingtonpost.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články