Babičku slavné britské herečky měl na černé listině dokonce sám Adolf Hitler

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Bonham Carter Violet
Zdroj: Profimedia

Herečku Helenu Bonham Carter zná mnoho diváků z Harryho Pottera či ze seriálu Koruna. Extravagantní britská umělkyně má zajímavé předky. Její pradědeček byl předsedou vlády a její babička byla jedna z nejznámějších liberálních političek a velká odpůrkyně nacistického režimu.

Violet Bonham Carter se narodila roku 1887 jako Violet Asquith. Když jí byly teprve čtyři roky, její matka Helen zemřela na tyfus.

Toužila po vzdělání

Její otec se proto znovu oženil. Zároveň si pilně budoval svoji kariéru v Liberální straně. Jeho úsilí přineslo brzy ovoce, stal se předsedou strany a poté také předsedou vlády Spojeného království.

Své syny, Violetiny bratry, poslal jejich otec na Oxford. Violet se však musela i nadále vzdělávat doma, to ovšem ani trochu nezmenšilo široký záběr jejího vědění.

Zajímala ji politika

Mladá dívka se navíc zřejmě potatila a začala se velmi intenzivně zajímat o politiku. To ji přivedlo do cesty tehdy ještě mladého, ale již velmi nadaného Winstona Churchilla. Následné přátelství jim vydrželo celý život.

Violet byla v politice sama aktivní. Osm let byla předsedkyní Liberální federace žen, což byla organizace při Liberální straně, která sdružovala ženy podobného smýšlení.

Německo ji děsilo

Byla velmi hlasitou kritičkou Versailleské smlouvy, která deklarovala poválečné uspořádání. Podle Violet byly reparace vůči Německu velmi přísné, a ona se tak obávala určité odvetné reakce. To jen dokazuje, jak zběhlá politička to musela být.

Její předpoklad se naplnil už v roce 1938. Přirozeně nesouhlasila s politikou Nevilla Chamberlaina, která zahrnovala mnohé ústupky nacistickému Německu. Sama byla členkou několika antifašistických a antinacistických hnutí, na jejichž akcích běžně vystupovala.

Její nelichotivé názory na vznikající třetí říši se donesly i samotnému Hitlerovi. Ten si mladou ženu zapsal do své takzvané „černé knihy“. V té byla uvedena jména důležitých Britů, které vůdce plánoval uvěznit po dobytí Spojeného království.

Velká zastánkyně společného trhu i OSN

V roce 1915 si vzala svého osobního tajemníka a člena Liberální strany Maurice Bonham Cartera. Měli spolu čtyři děti, přičemž nejmladší z dětí, Raymond Henry Bonham Carter je otcem známé britské herečky Heleny Bonham Carter.

Po druhé světové válce se i nadále věnovala politice, stala se například místopředsedkyní Hnutí sjednocené Evropy. Také se velmi angažovala v Organizaci spojených národů.

Během své politické kariéry zastávala mnoho progresivních názorů, například chtěla liberálnější zákony o potratech či homosexualitě. Zemřela roku 1969 ve věku 81 let na infarkt.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Nationaltrust.org.uk
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články