Komerční sdělení

Trápí vás nadměrné pocení? Co je za tímto nepříjemným problémem a jak ho řešit?

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Nadmerne poceni
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Pocení je pro naše tělo naprosto přirozené. Funguje jako termoregulační nástroj a pomáhá tělu udržovat optimální teplotu. U někoho je ale pocení problém, protože se potí mnohem více nežli ostatní. Nejenže je to nepříjemné, ale v mnoha ohledech to může být i poměrně trapné. Co způsobuje nadměrné pocení u mužů a jak se proti němu bránit?

Proč se potíme?

Díky pocení si tělo udržuje stálou teplotu. Zbavuje se škodlivých látek a také nás chrání před UV zářením. Pocení je řízeno nervovým systémem a hormony. Nejčastěji se potíme v podpaží, na dlaních a chodidlech a také v tříslech.

Za normálních okolností pot sám o sobě nijak nezapáchá ani nevoní. Je to slaná tekutina obsahující vodu, odpadní látky a chlorid sodný. Potíž nastává až tehdy, kdy dojde k rozkládání bakterií na povrchu kůže.

Kdy je řeč o nadměrném pocení?

Nadměrné pocení u mužů se může objevit nejen v důsledku poruchy autonomního nervového systému, ale také vlivem dědičnosti, některých vnějších vlivů nebo zdravotního stavu. Nadměrné pocení se označuje jako hyperhidróza, což je stav, při kterém dochází k enormní stimulaci potních žláz během neaktivity. Nadměrné pocení tak velmi jednoduše poznáte podle toho, že se potíte i v momentech, kdy k tomu není zjevná příčina – například fyzická aktivita, horké počasí nebo pití teplého nápoje.

Nadmerne poceni

Zdroj: fizkes / Shutterstock.com

Příčiny nadměrného pocení mužů

U mužů je nadměrné pocení nejčastěji vyvolané silně stresující situací. Na vině jsou ale i hormonální změny, naneštěstí je viníkem také obezita, užívání některých léků. V některých případech je nadměrné pocení u mužů způsobené nějakým onemocněním – cukrovka, srdeční onemocnění.

Jak se pocení bránit?

Většina mužů majících problém s nadměrným pocením používá nejrůznější antiperspiranty, které jsou k dostání běžně v drogerii, některé i na předpis. Stinnou stránkou je častý obsah soli a hliníku – obě přísady sice dobře brání pocení, ale bohužel jsou po tělo toxické. Při nadměrném pocení užívají i anticholonergika – léky na snížení činnosti potních žláz.

V některých případech se přistupuje k aplikaci botulotoxinu, který účinně zastavuje pocení, ale omezuje se jen na místo aplikace a jeho účinnost se pohybuje okolo půl roku.

Pozor na to, co nosíte

Pokud máte s pocením problémy, měli byste dbát na kvalitu oblečení, které nosíte. Spodní prádlo by mělo být první z věcí, na jejíž kvalitu si tzv. posvítíte. Pokud se potíte, měli byste nosit prodyšné pánské spodní prádlo vyrobené z kvalitního materiálu. Pánské trenky nebo boxerky by neměly způsobit nepříjemné podráždění pokožky. Věnujte pozornost i tomu, z čeho jsou vyrobeny ponožky, které nosíte každý den.

Nadmerne poceni

Zdroj: javier lus / Shutterstock.com

Prodyšné spodní prádlo ideálně vyrobené z bavlny by pro vás mělo být základ, i když jste si do této chvíle možná mysleli, že nezáleží na tom, jaké pánské boxerky nosíte. Bavlněné spodní prádlo je příjemné na nošení, je dostatečně prodyšné. Materiály spodního prádla určují nejen jeho kvalitu, ale také výdrž a samozřejmě mohou předcházet i alergiím.

Co když se potíte i v noci?

Nadměrné pocení u mužů není problém jen během dne, ale velmi často také v noci. Noční pocení vás může vyděsit, ale není důvod k panice. V první řadě se snažte udržovat v ložnici chladněji, pro zdravý spánek není dobré, když je v místnosti přetopeno. Pozornost věnujte také lůžkovinám – i zde můžete natrefit na neprodyšné materiály. Pokud se potíte i v noci, vyberte pro sebe kvalitní pyžamo, kdy lze opět doporučit bavlnu.

Nežádoucímu propocení matrace a jejímu znehodnocení předejte chránič matrace. Ten se postará o to, že do sebe absorbuje většinu potu a nedojde k tomu, že si zničíte matraci. Jak a kdy prát potah matrace? Záleží na tom, jak hodně se potíte. Pokud u vás dochází k častému a silnému pocení v noci, rozhodně nic nezkazíte, když budete nejen povlečení, ale také topper prát alespoň jednou do týdne. Během horkých letních nocí se pak může frekvence kdy prát povlečení a chránič matrace zkrátit na tři dny.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články