Komerční sdělení

Svářečky a vše, co byste o nich měli vědět před koupí

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Svareni
Zdroj: Melinda Nagy / Shutterstock.com

Chcete si udělat radost nebo si zkrátka nutně potřebujete pořídit svářečku? Sepsali jsme pro vás několik základních informací, které vám usnadní nákup a pomohou s výběrem té pravé. Podle čeho se při koupi svářečky orientovat?

Víte, jakou metodu svařování chcete?

V první řadě je nutné, před tím, než si svářečku koupíte, rozhodnout se, kterou metodu svařování preferujete. Na výběr máte z následujících možností:

  • MMA (Manual Metal Arc),
  • MIG-MAG (Metal Inert Gas-Metal Active Gas),
  • FLUX,
  • TIG (Tungsten Inert Gass) / WIG (Wolfram Inert Gass),
  • TIG DC,
  • TIG AC.

Jakmile se rozhodnete, kterou metodu musí vaše vysněná svářečka ovládat, posunete se o krok blíže k jejímu výběru.

Domácí či profesionální použití

Další věcí, na kterou se při výběru svářečky zaměřte, je její příkon a výkon. Zde se řiďte hlavně tím, zda vám bude svářečka sloužit pouze na domácí použití nebo zda ji budete používat profesionálně. Do domácích podmínek vám postačí svářečka, jejíž příkon nepřesáhne 5 000 W. Chcete-li ovšem profesionální stroj, příkon nad 5 000 W vás jistě potěší.

Svareni

Zdroj: c12 / Shutterstock.com

Sedí vám do ruky a neváží moc?

Věcí, kterou spousta lidí při výběru svářečky podceňuje, je to, zda se s ní snadno manipuluje a sedí do ruky. Myslete na to, že se svářečkou budete pracovat v rukavicích, takže vám musí padnout do ruky i s vrstvou látky navíc. S tím úzce souvisí také celková hmotnost svářečky, kterou volte podle toho, k čemu ji budete primárně používat.

Jestliže bude mít své jasně dané místo v dílně, nemusíte se bát ani kousků, které přesahují váhu 20 kilogramů. V případě, že ji ovšem budete používat v terénu, dejte přednost těm lehčím, které váží méně jak 10 kilogramů.

Výdrž svářečky na jeden zátah

Důležitou vlastností svářečky je také to, jak dlouho ji můžete používat na jeden zátah. Tedy, jak dlouho můžete svářečku aktivně používat a jak dlouho se musí následně chladit. Tyto intervaly svařování se počítají podle 10-minutových časových úseků. Podle popisu svářečky tedy snadno zjistíte, kolik minut z tohoto 10-minutového intervalu můžete strávit aktivní prací se svářečkou a kolik minut musí následně chladnout.

Svářečku si vyzkoušejte a projděte si recenze

Až svůj výběr svářečky zúžíte na několik kandidátů, ponořte se naplno do čtení recenzí a názorů zákazníků. Pečlivě si nastudujte, jaké vlastnosti si u jednotlivých kusů majitelé chválí a co jim naopak nevyhovuje. Pokuste se také svářečku před nákupem vyzkoušet. Jelikož se jedná o přístroj, jehož cena není úplně zanedbatelná, měl by vám prodejce umožnit seznámení se samotným strojem.

Zjistěte si, kde je nejbližší servis

Svářečce je nutné věnovat péči a provádět pravidelnou údržbu. Po každém použití svářečku očistěte a zbavte veškerých viditelných nečistot. Minimálně jednou za rok, ale při pravidelném používání i častěji, dotahujte veškeré spoje. Životnost svářečky prodloužíte také tím, že ji budete skladovat na suchém místě. Ideálně v dílně v původní krabici nebo nějaké speciální skříni. Při nákupu si rovněž zjistěte, kde se nachází nejbližší servis, ve kterém vám s případnými vadami či pravidelnou údržbou mohou poradit.

Bez ochranných pomůcek to nepůjde

Jakmile si vyberete svářečku a s nadšením se budete chtít vrhnout do práce, mějte na paměti, že bez řádné ochrany to nepůjde. Svařování je poměrně nebezpečné a ochranné pomůcky jsou nutností. Chraňte si při práci svůj zrak, ale také zbytek obličeje a nepodceňujte ani nošení speciálních rukavic a svářecí zástěry.

Nákup svářečky není činnost, které by se člověk věnoval každý den, proto aktuální nabídku na trhu prozkoumejte a pečlivě zvažte, se kterou svářečkou se vám bude nejlépe pracovat.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články