Patříte mezi milovníky sportování a cvičíte několikrát týdně? V takovém případě byste měli svému tělu dodat potřebné živiny. Pouhá strava však bohužel nestačí. Přesně proto přichází na scénu šikovné doplňky stavy. Jedním ze základů jsou BCAA. O co se jedná, co umí a pro koho jsou vhodná?
Co jsou BCAA zač?
BCAA je označení pro tři aminokyseliny – valin, leucin a isoleucin. Jak zajisté víte, svaly jsou tvořené bílkovinami. Bílkoviny jsou zase tvořené z různě větvených aminokyselin. Přibližně pětinu z nich tvoří právě BCAA.
Tyto tři látky si naše tělo nedokáže přirozeně samo vytvořit, takže je musíme doplňovat ze stravy, případně kvalitních doplňků.
Zde je však nutné zmínit, že přijmout dostatek těchto aminokyselin ze stravy je pro aktivně trénující jedince téměř nemožné. To byste museli mít opravdu špičkově a 100% vyřešené stravování, což drtivá většina populace zkrátka nemá. Nehledě na různá omezení, kdy například nemůžeme jíst v průběhu pracovní doby a podobně.
Co BCAA dokážou?
A k čemu jsou vlastně zmíněné aminokyseliny? Ze všeho nejdříve si musíme zopakovat, z čeho vlastně berou svaly při své práci energii.
Během činnosti začnou svaly jako první spotřebovávat energii z glykogenu. Tato látka jim však nevydrží příliš dlouho. Přesně proto začnou velmi brzy vyhledávat alternativní zdroj energie, s jehož pomocí budou schopné dále pracovat. V dané situaci přichází na scénu BCAA. Ty představují jednoduše využitelný prostředek.
Výsledkem je tedy rovnou několik skvělých benefitů:
- snížení únavy během tréninku,
- zlepšení sportovního výkonu,
- lepší regenerace svalů po práci,
- lepší rekonvalescence svalů po zranění,
- ochrana proti ztrátě svalové hmoty při redukčních dietách,
- a další výhody…
V jakých doplňcích najdeme BCAA?
Tyto aminokyseliny najdete ve dvou odlišných podobách – buď jako součást proteinového prášku, nebo samostatně v kapslích, drinku a podobně. Jaký je rozdíl mezi samostatnými a „vázanými“ BCAA?
Samotná BCAA se vstřebávají mnohem rychleji, takže pocítíte jejich účinek téměř ihned. Zároveň méně zatěžují trávicí ústrojí. Z toho důvodu je můžete užívat i v průběhu tréninku.
BCAA společně s proteinovým práškem se logicky vstřebávají déle (přece jen je vaše tělo nejdříve musí získat rozložením celých bílkovin). Tím pádem více zatěžují trávicí ústrojí. Takové řešení je vhodné spíše po tréninku.
Určitě se nebojte užívat BCAA klidně i kdykoliv uprostřed dne jako součást výživné svačinky. Právě v odpočinkových dnech totiž naše tělo regeneruje a sbírá síly na další aktivitu. Úspěch není jen o samotném tréninku.
Kombinaci valinu, leucinu a isoleucinu můžeme dále rozdělit podle původního zdroje. Vegani zaručeně ocení spíše veganské produkty pocházející z rostlinných zdrojů (vždy si raději zjistěte, jaké má konkrétní výrobek složení). Ostatní osoby si klidně mohou dopřát doplňky z živočišných zdrojů.
Jaká BCAA stojí za to?
Trh s aminokyselinami je obrovský. Z toho důvodu najdete spoustu předražených „šmejdů“, levných nefunkčních produktů i solidních doplňků s dobrým poměrem ceny a výkonu. Nás samozřejmě zajímá poslední zmíněná kategorie.
V tomto ohledu se vyplatí mrknout na nabídku jednoho z největších tuzemských e-shopů Ronnie CZ. Tam najdete aminokyseliny nejširší výběr. Všechny dostupné produkty jsou ověřené, funkční, otestované a zdravotně 100% nezávadné.
Hledáte-li vyloženě špičková BCAA, zaměřte se například na značky – Survival, Czech Virus, Reflex Nutrition, Extrifit, Prom-In či Nutrend. Tyto značky jsou uznávané napříč celou fitness komunitou a stojí za nimi opravdoví odborníci.