Komerční sdělení

Potničky nebývají vážné, ale dovedou pěkně potrápit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Potnicky
Zdroj: Pixabay.com

Drobné pupínky na kůži jsou častým projevem dětských nemocí. Někdy signalizují vážné onemocnění, jindy, jako i v případě potniček, relativně neškodné. Jak už název napovídá, za vznikem potniček stojí pocení. Vyklubou se tedy v důsledku horka a zapaření pokožky.

Jak poznat potničky

Potničky jsou drobné růžové pupínky naplněné tekutinou, které se slévají do větších červených map. Vyrojí se hlavně na místech s větším množstvím potních žláz nebo tam, kde se kůže snáze zapaří – nejvíce proto na zádech a trupu, krku, obličeji a u malých dětí na zadečku pod plenkou. Nejčastěji postihují právě novorozence a kojence, protože nejmenší děti nemají ještě dovyvinutou termoregulaci a při přehřátí dochází k zablokování jejich potních žláz.

Odlišit potničky od ostatních vyrážkových onemocnění však může být pro laika složité. Bývají zaměňovány hlavně za novorozenecké akné nebo alergickou reakci. I proto by vyrážku měl zkontrolovat lékař, pokud nezmizí během dvou dnů.

Většinou stačí domácí léčba, ale pozor na infekci

Na léčbu potniček lze využít řadu volně prodejných přípravků, jako jsou krémy obsahující zinek či Jarischův roztok. Pomoci mohou i bylinky přidané do koupele. Osvědčily se heřmánek, řapík či dubová kůra. Pokud je to možné, nechte postižená místa co nejvíce dýchat na vzduchu a dbejte na dostatečné větrání místnosti.

Potničky by měly odeznít do dvou dnů. Pupínky nejprve prasknou a suchá kůže se pak oddrolí. Velkým rizikem obzvlášť u malých dětí je však svědivost pupínků a následné tendence potničky škrábat. Kvůli tomu může dojít k zanícení a hnisání vyrážky a prodloužení léčby. V případě, že se potničky zhorší nebo ani při běžném průběhu nezlepší po dvou dnech, navštivte lékaře.

Minimalizujte rizikové faktory

I když jsou potničky zejména u malých dětí do určité míry způsobené nedovyvinutou termoregulací, dá se jim alespoň trochu předcházet. Základem je vhodné a přiměřené oblékání. Vybírejte oblečení lehké, bavlněné a přiměřené počasí. Možná máte pocit, že miminko musí být co nejvíce v teple, ale ve skutečnosti mu stačí pouze jedna vrstva navíc oproti oděvu dospělého. Vliv má i okolní prostředí. V místnosti nepřetápějte, dostatečně větrejte a udržujte teplotu mezi 21 a 24 °C přes den a kolem 18 °C v noci. Při největších vedrech ochlazujte děti sprchou nebo mokrou žínkou, ale nezapomeňte je pak důkladně osušit. Snažte se také vyhýbat místům s vysokými teplotami – nejen přímému slunci, ale v horku zvažujte i nutnost cestování autem.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články