Komerční sděleníZajímavosti

Pamětní medaile mohou navrhnout i amatéři se znalostí historie – přidejte se

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
Emisni rada
Emisni rada

Toužíte po sobě zanechat v životě stopu a je vám líto, že vám osud nenadělil talent malíře či sochaře? Přesto teď máte šanci vstoupit do historie numismatiky, tedy mincovnictví, stejně jako řada výtvarných umělců.

Nové pamětní mince ČNB mohou navrhnout díky anonymní soutěži ČNB navrhovat všichni čeští výtvarníci. Nemusíte ale litovat, když nemáte výtvarné nadání. Nyní je tu i jiná soutěž , v níž se cení spíše láska k historii, její znalost, vlastenectví a skvělý nápad. Pražská mincovna, která tuto soutěž vyhlásila, hledá toho, kdo se stane „duchovním otcem“ nové české medaile s národní tematikou. Mincovna české náměty použije k přípravě svého emisního plánu.

TIP: Pozor, soutěž trvá pouze do 31. 3. 2020.

Kde hledat inspiraci pro návrh nové mince?

Mince

Zdroj: www.prazskamincovna.cz

Rozhodně v české historii, ale i v české kultuře. Zalovte i v zahraničí. Stačí, že navržené téma bude opět souviset s naší českou minulostí. A na její střípky narazíme všude po světě. Příkladem je například založení města Königsberg na počest českého krále Přemysla Otakara II.

Možná vám bude hned jasné, co naši historii a duši našeho národa charakterizuje. Třeba vás napadne hned více originálních témat. Lze přijít s návrhem významné osobnosti z oblasti historie – politiky i kultury. Na pamětní minci se hodí unikátní umělecké dílo, stavba či monument. Připomenout jí lze též různé historické události.

Vítězný návrh v soutěži se bude razit z drahých kovů – vydán bude jako zlatá i stříbrná pamětní medaile. Na vás je navrhnout i různé texty na medaili, přijít máte možnost i s fotografií či náčrtkem, co by na minci mohlo být. Záleží jen na vás, jak dalece návrh rozpracujete. Základním předpokladem je však dobrý nápad.

Odměna ve zlatě

Co jiné by bylo adekvátní odměnou pro vítěze než zlato, avšak stylově v podobě oblíbené pamětní medaile s názvem Svatováclavský dukát. Je zlatá a má tradiční ryzost 23,6 karátů, která byla stanovena již Janem Lucemburským. Pod tímto dílem je podepsán autor, akademický sochař Vladimír Oppl. Rytinu vyhotovili Lubomír Lietava a MgA. Miroslav Schovanec, DiS.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články