Komerční sdělení

Jak vyčistíte bazén bez použití chemie?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bazen
Zdroj: Unplash

Letní sezóna je plná vodního dovádění. Rádi byste měli čistý bazén, avšak chloru a další chemii se vyhýbáte obloukem? Naštěstí existují i jiné způsoby, jak si pojistit průzračnou lagunu přímo u sebe na zahradě.

Než začnete čistit

Nejdůležitějším krokem celého čištění bazénu je proces filtrování. Bez něho totiž bazén v žádném případě dokonale nevyčistíte. Existují dva způsoby filtrace, a to kartušová a písková.

Kartušová filtrace

Hlavní část kartušové filtrace je kartušová vložka (výměnná filtrační vložka). Voda protéká přes papírový válec, který zachytává nečistoty. Válec je potřeba několikrát týdně propláchnout pod proudem čisté vody. Pro dosažení nejlepší kvality vody kartuš několikrát za sezónu vyměňte. Kartušová filtrace je vhodná pro menší bazény do 8 m³.

Písková filtrace

Písková filtrace čistí vodu přes pískovou křemičitou náplň. Jejím hlavním plusem je minimální údržba. Písek ve filtraci se mění jednou za rok nebo za dva. Písková filtrace se využívá u bazénů větších rozměrů.

Následuje čištění

Na chlor zapomeňte, existují jiné látky, kterými lze bazén vyčistit.

Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Vitamín C známe spíše jako doplněk stravy, ale pozor – zajistí zdraví i vašemu bazénu. Do bazénu klasické zahradní velikosti nasypte 200–250 gramů sypkého vitamínu C a pořádně promíchejte. Ten takřka během chvilky promění zakalený zelený žabinec na průzračnou a čistou vodu. Navíc naprosto bez vedlejších účinků na lidské zdraví.

Sůl

Slaná voda v bazénech je trendem posledních let, a to právem. Sůl ve vodě nezapáchá, dezinfikuje ji a oproti vodě chlorované nedráždí oči. Zakoupit můžete speciální bazénové soli s příměsí dalších látek nebo si vystačíte se solí kuchyňskou. Sůl se ve vodě promění na přírodní chlor, a tak zničí všechny viry, bakterie i řasy. Na 1 m³ budete potřebovat 4–5 kilogramů soli.

Modrá skalice

Modrá skalice (síran měďnatý) je sloučenina, která díky obsažené mědi účinně bojuje proti mechům, lišejníkům a řasám. Pravidelně, jednou za dva týdny, používejte skalici v množství zhruba 5 gramů na 1 m³. Skalici nesypte přímo do bazénu, ale vytvořte si roztok ve kbelíku s vodou. Následně zapněte filtraci a nechte pořádně promíchat.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články