Komerční sděleníZajímavosti

Jak na svaly? Bez správného jídelníčku to nepůjde

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
jidelnicek
jidelnicek

Budování svalové hmoty je téma, o které snad každý chlap dřív nebo později narazí. Někdo chce vypadat jako Arnold v době, kdy poprvé vyhrál Mr. Universe, jinému stačí, aby jeho tělo bylo funkční a v uších mu nehrál umíráček pokaždé, když stoupá do schodů nebo dobíhá autobus. „Být fit“ je tedy velmi široký pojem, který paradoxně vyžaduje především vždy jednu a tu samou věc – svalovou hmotu.

Pro získání svalové hmoty a proto, abyste se cítili fit, vám ale nestačí chodit dvakrát týdně do posilovny a něco si tam odcvičit na stroji. Je potřeba cvičit správně, a také je potřeba tělu dodávat potřebné živiny správným jídelníčkem.

Právě jídelníček je to, co spousta lidí velmi podceňuje. Přitom vám naprostá většina vrcholových sportovců a profesionálních trenérů řeknou, že právě jídelníček tvoří asi 70 % úspěchu při budování svalové hmoty a vytváření fyzičky.

Na téma správné sportovní stravy vyšlo a neustále vychází obrovské množství návodů, videí a kuchařek. Všude kolem nás je spousta výživových poradců a lidí, kteří se touto problematikou velmi intenzivně zabývají. Humbuk kolem sportovní výživy, nebo také zdravého životního stylu, se dá již bez problémů nazývat vědeckou disciplínou.

Zdroj: 123RF.COM

Pro základní orientaci a představu však stačí vědět, že jídlo všeobecně tvoří tři hlavní složky:
• Sacharidy
• Bílkoviny
• Tuky

Jak jistě tušíte, bílkoviny jsou to, co vás v případě budování svalové hmoty bude nejvíce zajímat. Ostatní složky jsou dnes často opomíjené, ale nenechte se zmýlit – jsou stejně důležité jako bílkoviny, jen jsou v dnešní stravě všeobecně mnohem více zastoupené, zatímco po bílkovinách, aby se člověk téměř pídil. Obecně tedy platí pravidlo – navýšit množství bílkovin, omezit množství tuků a mít pod kontrolou sacharidy. Ani s bílkovinami to však není radno přehánět. Lidské ledviny jsou totiž v průměru schopny pracovat kolem 1,5 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti denně. Pokud tedy vážíte třeba 70 kg, určitě nemá smysl rvát do sebe 300 g bílkovin denně, akorát tím zatížíte ledviny.

Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak začít se zdravou stravou s vysokým obsahem bílkovin, je tedy nakoupit maso s nízkým podílem tuku (zapomeňte na salámy, párky nebo bůček), popř. luštěniny a doplnit je vhodnou sacharidovou přílohou a samozřejmě množstvím zeleniny. Oblíbeným jídlem mezi sportovci je známé „kuře s rýží“ na nekonečné množství způsobů. Pokud vás nebaví vařit, není v tomto případě nic jednoduššího, než si pořídit třeba spolehlivý rýžovar za pár stovek, hodit na pánev flák masa, nakrájet zeleninu a za pár minut máte hotovo.

Jestli to však se zdravou výživou myslíte skutečně vážně, pořiďte si pro začátek nějakou kvalitní knihu nebo sledujte videa od profesionálních sportovců nebo výživových poradců. Tyto kroky vás už navedou na správnou cestu.

Autor: Redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články