Komerční sděleníZajímavosti

Chcete si koupit nové auto? Možností, jak jej financovat, je hned několik

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
auto
auto

Chystáte se na to, že si koupíte nové auto? Pokud ano, máme pro vás základní informace o jednotlivých variantách, jak lze takový nákup nového auta financovat. Ve většině případů si lidé pořizují automobil na splátky, pouze málokdo si může dovolit koupit si nový vůz rovnou. Trochu jiná situace je u ojetých aut nebo u těch úplně nejlevnějších aut (prodávaných na různých bazarech apod.), kde už se některé kousky dají sehnat třeba za pár desítek tisíc. My se ale v tomto článku budeme věnovat koupi nového automobilu, kde už se ceny pohybují v řádech statisíců.

V zásadě si můžete vybrat ze čtyř základních variant

Když to shrneme, existují v podstatě čtyři hlavní možnosti, jakými lze financovat koupi automobilu. Kromě zmíněné možnosti uhradit rovnou celou částku jsou zde tři další a využívanější varianty. Jednou z nich je klasická půjčka – ať už od banky nebo od nebankovní společnosti, dále pak standardní leasing a konečně poslední možností je operativní leasing. Pojďme si nyní jednotlivé varianty představit podrobněji a podívat se na jejich plusy i mínusy.

Ideální je samozřejmě okamžitá koupě za našetřené peníze

Prvním a pro většinu lidí asi optimálním řešením by bylo koupit si auto rovnou za našetřené peníze. To je celkem běžná věc u extrémně levných aut (např. na různých bazarových stránkách apod.), dále u ojetých vozů a obecně u starších a nepříliš žádaných automobilů. U zcela nového auta už si ale jen minimum lidí může dovolit najednou uhradit třeba několik set tisíc korun. Proto se většinou tyto vozy financují formou půjčky na auto, která má různé podoby – může jít o nějakou formu leasingu nebo naopak nějakou formu spotřebitelského úvěru.

Další možností je pak klasický leasing

Klasický leasing na auto je jednou z nejběžnějších cest, které si lidé vybírají pro financování svého nového automobilu. Tato varianta má ale svoje nevýhody – jednou z nich je tzv. akontace. To znamená, že hned na začátku musíte uhradit určitou procentuální částku z ceny daného auta. Částka bývá různá, běžně se pohybuje okolo deseti procent. Pro většinu lidí to není problém, ale pro některé nízkopříjmové kupce to může být komplikací.

 

Další nevýhodou leasingu je také skutečnost, že po celou dobu, kdy auto splácíte, je jeho oficiálním majitelem leasingová společnost. Teprve až v okamžiku, kdy máte vůz splacen, stává se definitivně vaším majetkem. Naopak plusem je, že havarijní pojištění i povinné ručení má na starosti samotná leasingová společnost. Případné opravy a jakýkoli servis si už ale uživatel auta musí zajistit sám.

Zajímavou alternativou je také operativní leasing

Zdroj: 123RF.COM

Další možností, jak koupi nového auta financovat, je operativní leasing. Oproti tomu klasickému se ale zásadně liší. Výhodou je bezpochyby to, že na začátku se nemusí platit vůbec nic, není zde vyžadována žádná akontace. Zásadní nevýhodou je ale to, že u operativního leasingu zůstává auto i po jeho splacení nadále majetkem leasingové společnosti. Splátky, které uživatel auta v tomto případě každý měsíc hradí, tedy nejsou klasickými splátkami, ale spíše se jedná o něco na způsob nájmu. Takto klient platí každý měsíc smluvenou částku a po určité době (zpravidla několik let) mu leasingová společnost poskytne zase nové auto, za které znovu platí měsíční “nájem“.

Ve srovnání se standardním leasingem má ale ten operativní jedno velké plus – leasingová firma se po celou dobu stará o veškeré důležité věci, jako je havarijní pojištění a povinné ručení, pravidelný nebo okamžitý servis, výměny pneumatik a další nezbytné úkony, které s používáním auta souvisejí. Možná právě proto se operativní leasing stal v poslední době oblíbený zejména pro podnikatele, pro něž je to pohodlnější a výhodnější řešení než jiné formy financování vozidla.

Poslední variantou je spotřebitelská půjčka

Zdroj: 123RF.com

Na závěr se ještě podíváme na jednu z tradičních metod, kterou je spotřebitelský úvěr. Ten může mít hned několik podob – jednak si můžete vybrat, zda si půjčíte peníze od banky nebo dáte přednost některému z nebankovních poskytovatelů půjček. Kromě toho i samotné banky někdy nabízejí půjčku na auto jako samostatný produkt a stejně tak i v nebankovním sektoru se můžete setkat se společnostmi, které se přímo na autopůjčky specializují.

Pokud máte tu možnost, určitě doporučujeme půjčit si na auto od banky – je to vždy levnější, bezpečnější a výhodnější než si sjednávat úvěr v nebankovním sektoru. Pokud je ale vaše finanční situace taková, že vám žádná banka peníze nepůjčí, může být nebankovní půjčka dobrou alternativou. Je ale třeba vybírat nesmírně pečlivě, protože v tomto sektoru jsou rozdíly v úrocích mezi jednotlivými společnostmi obrovské. Další zajímavou možností jsou – v poslední době čím dál populárnější – P2P půjčky. U nic určitě nic nezkazíte, pokud vyzkoušíte např. společnost Zonky, která je u nás lídrem trhu.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články