Trpasličí generál: Nedávali mu příliš naděje na plnohodnotný život. On však přežil i velkou rodinnou katastrofu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
general tom thumb
general tom thumb

Narodil se jako obyčejný chlapec jménem Charles Sherwood Straton v roce 1838. Svět si ho ale zapamatoval jako cirkusového umělce, zpěváka a tanečníka pod přezdívkou General Tom Thumb.

Když přišel na svět, bylo to normální dítě, vlastně kupodivu na rodiče středního vzrůstu ještě poměrně velké. Do svého půl roku také rostl a nikdo nepoznal, že je něco jinak, než by být mělo.

Když ale o jeho prvních narozeninách rodiče zjistili, že za půlrok nevyrostl ani o centimetr, začali se radit s doktory. Báli se nejhoršího. Tehdy se přišlo na to, že Charles nejspíš zůstane navždy trpasličím mužem.

Vystupoval před královskou rodinou, stal se lidskou kuriozitou

Když se o Charlesovi doslechl Phineas T. Barnum, známý vlastník cirkusu, rozhodl se chlapce vzít na cesty a naučit ho zpívat, tančit a jinak vystupovat pro veřejnost.

Brzy se pod novým jménem General Tom Thumb stal Straton velmi populárním, a dostal dokonce dvakrát příležitost vystupovat před královnou Viktorií a budoucím králem, kterému tehdy byly teprve tři roky.

V roce 1847 se vrátil do své rodné vlasti. Po návratu do New Yorku se stal středem zájmu a stál v počátcích takzvaných freakshow, kde se stal něčím, co lidé nazývali lidskou kuriozitou.

Straton také vstupoval v několika melodramatech pod vedením Barnuma, který si ho velmi oblíbil. Už v mladých letech byl označován za velmi nadaného génia, skvělého tanečníka a zpěváka.

V roce 1863 se oženil s Lavinií Warren, trpasličí ženou, která společně se svou sestrou také vystupovala pro cirkus pod vedením Barnuma.

Když mu bylo osm, zničehonic povyrostl

Záhadnou kapitolou v Charlesově životě je náhlý růst o několik centimetrů, který začal v roce 1946. Ukázalo se však, že růst je velmi pomalý a téměř zanedbatelný.

V osmnácti letech bylo jasné, že umělec již více nevyroste a zůstane trpasličím mužem přitahujícím pozornost až do konce svého života.

Charles Straton měl štěstí v neštěstí, když se mu podařilo přežít požár rodinného domu, ve kterém žil. Pod vedením svého nadřízeného a tehdy už i blízkého přítele Barnuma se mu podařilo vybudovat pro svou rodinu nový domov.

O pár let později však umělce postihla mrtvice a on ve svých čtyřiceti pěti letech zemřel. Z jaké konkrétní příčiny událost nastala, není dodnes jasné, bylo to velmi neočekávané a není známo, zda to mohlo mít něco společného s jeho tělesným stavem.

Stejně tak není zcela známo, proč se právě on narodil jako trpasličí muž, jelikož geny jeho rodiny tomu nikdy nenasvědčovaly. Každopádně se díky tomu zapsal do povědomí mnoha lidí a zemřel jako slavný umělec.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články