Tajemný život Alberta Francise Browna: Jediný syn Al Caponeho se skrýval pod jiným jménem a nesl břímě otcovy minulosti

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Al Capone
Zdroj: Chicago Bureau (Federal Bureau of Investigation) - Wide World Photos, Public domain, via Wikimedia Commons

Když v roce 2004 zemřel v kalifornském Auburn Lake Trails pětaosmdesátiletý pán, jeho sousedé byli v šoku. Zjistili, že muž, kterého znali jako Alberta Francise Browna byl ve skutečnosti někdo jiný – Albert Francis Capone, syn jednoho z nejznámějších mafiánů.

Albert Francis Capone, přezdívaný „Sonny“ se s tíhou příjmení svého otce potýkal již od mala. Rozhodl se tedy vše změnit a zmizel do Kalifornie. Po desetiletí zde žil pod novým jménem.

Jako syn notoricky známého šéfa amerického organizovaného zločinu se mohl stát jakýmsi mafiánským princem, otcovým chráněncem a pokračovatelem. Realita však nebyla zdaleka tak okouzlující.

Na svůj původ pyšný nebyl

Al Caponeho vzestup a pád život jeho syna předurčoval. Sonny tak byl nucený nést už navždy břímě otcovy minulosti. Proto se již během dospívání snažil od nechvalně známého jména své rodiny distancovat.

Příběh Sonnyho narození je plný otázek

Albert Francis Capone se narodil 4. prosince 1918 v newyorském Brooklynu jako syn proslulého Alphonse Gabriela Caponeho a Mae Josephine Coughlin. Ale možná bylo vše trochu jinak.

Když bylo Al Caponemu dvacet let a pracoval jako mafián v Chicagu, nakazil se od prostitutky syfilidou. Nemoc zůstala po většinu života neléčená a v jejím důsledku mohl být Al Capone sterilní. Od manžela se prý nakazila i Mae a nemoc tak přenesla již během těhotenství na syna. Byla zde údajně i možnost, že Mae vůbec nemohla mít děti, a proto nebyla Sonnyho biologickou matkou.

Bez ohledu na to, jaká byla pravda o původu malého Alberta Francise, Al Capone svého jediného syna velmi miloval. Dokonce prohlásil, že právě kvůli tomu, že má syna, kterého zbožňuje, nechce zemřít zastřelený na ulici. Pro své jediné dítě byl ochotný obětovat vše.

Hrozilo, že úplně ohluchne

Pravděpodobně kvůli zděděné syfilis, byl malý Sonny Capone velmi náchylný k infekcím. Když dostal do levého ucha silný zánět, lékaři v Chicagu Al Caponemu sdělili, že léčba synovi způsobí trvalou hluchotu. S tím se Al Capone nechtěl smířit a začal okamžitě jednat.

Oslovil lékaře v New Yorku a za léčbu syna mu nabídl neuvěřitelných sto tisíc dolarů. Obvykle si lékař za takovou léčbu účtoval o dvě nuly méně. Doktorovi se podařilo Sonnymu sluch zachránit a chlapec zůstal „pouze“ částečně nahluchlý.

Mimochodem, Al Capone cestu do New Yorku rozhodně nepromarnil a využil ji i k obchodnímu jednání. Když se ujistil, že je jeho syn v dobrých rukou, smluvil si schůzku s mafiánem Frankem Yalem, aby spolu vyřešili pašování nelegálního alkoholu.

Sonny šel vlastní cestou

Navzdory tomu, že otec působil za hranou zákona, vedl mladý Sonny Capone jiný život. Navštěvoval prestižní školu v Miami Beach na Floridě, kde se spřátelil s mladým Desi Arnazem, budoucím spolutvůrcem Desilu Productions.

Ve studiích pokračoval i na vysoké škole. Naproti tomu jeho otec ze školy odešel již ve 14 letech. Když se mladý Capone do školy hlásil, jako povolání otce uvedl „v důchodu“. Ve skutečnosti byl již v té době Al Capone poslán do vězení. Možná to tehdy byl Sonnyho první pokus distancovat se od své slavné rodiny.

Žil nenápadně, dodržoval zákony

Přes to všechno však s otcem měli láskyplný vztah, který byl zachycen i v později zveřejněném dopise, který Al Capone svému synovi poslal z Alcatrazu. I přes břímě nechvalně známého příjmení se Sonny Capone snažil vést klidný a skromný život.

Nějakou dobu pracoval jako prodavač ojetých aut. Z práce odešel ve chvíli, kdy zjistil, že jeho šéf šidí zákazníky. Poté se vyučil jako tiskař, pracoval s matkou v restauraci a stal se i distributorem pneumatik.

Zažaloval svého kamaráda

V roce 1941 se oženil a měl čtyři dcery. Po rozvodu se oženil ještě dvakrát. Tíhu slavného příjmení a otcova odkazu nesl ještě v roce 1959, kdy jeho bývalý přítel Desi Arnaz produkoval televizní seriál The Untouchables. Ze způsobu, jakým byl v seriálu vykreslen Al Capone, který byl tehdy již 12 let po smrti, byl Sonny i jeho matka velmi pobouřen.

O to více, že za vším stál jeho kamarád ze školy. Caponeho dcery byly dokonce kvůli vyobrazení svého dědečka šikanovány. Proti společnosti Desilu Productions podal Sonny Capone s matkou žalobu. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, ale žaloba byla zamítnuta.

Poslední kapka

V roce 1965 byl Sonny Capone chycen policií za drobný zločin. Byl přistižen při krádeži několika drobností v obchodě. Dostal dva roky podmínku a vše okomentoval tak, že každý má v sobě „malého zlodějíčka“.

Po zatčení se rozhodnul změnit si jméno, aby už nikdy nebyl spojován se svým slavným otcem. Jeho právník k tomu řekl, že byl Capone již unavený z věčného boje kvůli svému slavnému jménu.

Po změně jména žil konečně poklidným životem

Albert Francis Capone zemřel 8. července 2004 v malém kalifornském městečku, kam utekl před nežádoucí popularitou. Zanechal po sobě mnoho dětí, vnoučat i pravnoučat. Jeho poslední žena řekla reportérům, že si za svůj život vytrpěl dost za to, kým byl. Sonny Capone byl jasným důkazem toho, že jablko někdy spadne od stromu opravdu daleko.

Zdroj: allthatsinteresting.com, findagrave.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články