Šílený král Karel VI. se stal obětí své špatné hygieny. Jeho duševní porucha jej dohnala k nepředstavitelným činům

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Karel VI Francouzsky
Zdroj: Public domain, via Wikimedia Commons

Král Karel VI. Francouzský si vysloužil přezdívku Šílený poměrně právem. Trpěl totiž neovladatelnými stavy depresí a blouznění, kvůli kterým provedl za své vlády nejedno nesmyslné rozhodnutí.

Přesto byl považován za vlídného a milého panovníka, který si zasloužil obdiv. Nikdo z jeho poddaných se proti němu až do jeho smrti neobrátil a panovník se stal jedním z nejmírumilovnějších vládců v historii.

Když nastoupil na trůn, byl nezletilý a rozhodovali za něho bratři jeho otce. Ti mu vybrali manželku Isabelu, jedinou dceru bavorského vévody. Ta ovšem nebyla u lidí příliš oblíbená.

V přestrojení získával informace o své ženě

Karel VI. pořádal bály a oslavy, bavil své hosty a lid ho miloval. Jeho manželka ale nebyla pohledná a neuměla dobře francouzsky, proto si vysloužila přezdívku prasnice.

Král dokonce jednou v přestrojení vyrazil mezi chudý lid, kde se snažil pomluvy o své ženě krotit, jenomže ho nikdo nepoznal, stal se obětí násilí a utrpěl několik ošklivých zranění.

Jelikož král trpěl duševní poruchou, i po dosažení zletilosti mu s vládou pomáhali jeho rádci. Když ale během stoleté války došlo k rozvoji jeho psychické poruchy, nechal je propustit.

Trpěl stihomamem, nepoznával lidi kolem sebe

Všechno to začalo na cestách, když panovník zničehonic dostal pocit, že na něho útočí cizí vojsko. V zápalu strachu pobil čtyři své muže.

Dokonce se pokusil zavraždit i svého bratra, ten se sice zachránil, ale později už spolu nikdy nevycházeli.

Když se lid dozvěděl, že je král velmi vážně nemocný, prožívala Francie zlé časy. Ačkoli se po nějaké době uzdravil, jeho stavy se vracely.

Když byl zrovna při smyslech, trpěl depresemi, protože si uvědomoval, co dělá ve svých manických stavech. I přesto nikdy nedošlo k jeho odvolání z funkce.

Král po čase přestal poznávat své poddané, své blízké, dokonce i sám sebe. Často o sobě prohlašoval, že je svatý Jiří.

Jednou to dokonce zašlo tak daleko, že se s čtyřmi dalšími muži převlékli za divochy, obalili se smůlou a lněným vláknem.

Jeho bratr je zapálil pochodní. Krále sice uhasili a jeden z mužů se zachránil, zbylí tři však uhořeli před zraky všech.

Smutné poslední roky života

Panovníkovy stavy se zhoršovaly a jeho neovladatelné nálady přicházely čím dál častěji. Nastalo dokonce období, kdy se odmítal pět měsíců vkuse mýt a převlékat.

Nepoznával svou ženu a toužil po své švagrové, která kvůli tomu byla nařčena z čarodějnictví.

Nakonec dokonce uzavřel smlouvu s anglickým králem a místo svého syna určil jako nástupce na francouzský trůn svého zetě z anglických řad.

Nakonec zemřel Karel VI. Šílený roku 1422 na infekci. I po smrti byl ale oslavován a svým lidem milován.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články