Giovanni Aldini elektřinou léčil depresi. Jeho životním dílem bylo oživení těla člověka

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
aldini e1595340924401
aldini e1595340924401

I když se někdy o někom tvrdí, že doslova vstal z mrtvých, jen málokdo by věřil tomu, že je to skutečně možné. Že se tělo může po smrti ještě samovolně hýbat a nabít některých schopností, které mělo za života. Kdysi ale existoval muž, který svým způsobem dokázal oživovat mrtvoly.

Byl to italský psycholog a psychiatr, který ale kromě lidské mysli rád zkoumal také lidské tělo jako takové. To sice zahrnovalo mnohdy až morbidní pokusy, ovšem vedlo to k úspěchu, kterým se zapsal do dějin. Giovanni Aldini s pomocí elektřiny oživil člověka.

Nadání zdědil nejspíše po strýci

Aldini se narodil do chudé a nijak významné rodiny. Jeho dětství se nijak nevyznačovalo ničím zajímavým. Jeho strýc Luigi Galvani se stal průkopníkem v oblasti porodnictví a věnoval se fyzice a chemii. Právě od něho čerpal Giovanni inspiraci.

Už v osmnáctém století prováděl Aldiniho strýc pokusy na žábách. Všiml si, že elektřina dovede stahovat jejich svaly. Jeho objev ale dotáhl na výbornou až mladý Giovanni.

Své pokusy předváděl široké veřejnosti

Giovanni byl pokusy strýce fascinován. Stal se jeho učněm a postupně se začal věnovat svému vlastnímu směru. S desítkami mrtvých zvířat vystupoval po větších městech a předváděl lidem pohybující se, škubající se, dokonce tančící mrtvá těla žab, králíků a jiných drobných živočichů.

Později začal vyhlašovat, že dokáže s pomocí elektřiny léčit depresi. To se mu skutečně povedlo u jednoho z pacientů, kterému do mozku po dobu několika týdnů pouštěl slabé elektrické výboje.

Po zlepšení stavu pacienta se o Giovannim rozkřiklo, že je slavným doktorem.

Popravený vrah, který znovu ožil

V roce 1802 Aldiniho napadlo, že podobně jako funguje elektřina na svalstvo zvířecí, mohla by fungovat i na to lidské. Udělal proto soukromý pokus, o kterém si zapsal záznam do svého notesu.

Popsal v něm, že pod proudem elektřiny mrtvý dokázal nejen opět pohybovat svaly, ale dokonce i zamrkat. Stačilo pouze jeden zdroj strčit „pacientovi“ do ucha a druhý do pusy.

O rok později se rozhodl vyjít s podobným pokusem na veřejnost. Uspořádal v Londýně představení, pro které využil čerstvě popraveného George Forstera. Publiku sliboval, že tělo před zraky všech kompletně znovu oživí.

Giovanni Aldini napojil zdroje elektřiny na několik míst mrtvého těla. Některé do úst, do uší, jiný dokonce i do konečníku. Tělo sebou začalo brzy škubat, končetiny se mírně pohybovaly, obličejové svaly ožily a publikum uvěřilo tomu, že je mrtvý skutečně sleduje vyčítavým pohledem. Dokonce se ozývaly výzvy, aby byl znovu popraven.

Ačkoli dnes bychom za takové nehumánní chování k mrtvým nejspíše člověka odsoudili, ve své době přinesl Aldini vědě informace, které v budoucnu dokázala přetvořit a využít ve prospěch lidstva.

Ačkoli skutečně nikoho neoživil, dodnes je znám jako ten, kdo přivedl mrtvého zpět k životu jen za pomocí elektřiny.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články