Pokud máte zrzavé vlasy, můžete být rádi, že jste se nenarodili ve starověku. Vykládali by o vás nesmyslné věci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
muz zrzavy
Zdroj: Shutterstock

Lidé se zrzavými vlasy tvoří i dnes ve světě menšinu. Přirozeně oranžovou barvu vlasů, nebo někdy dokonce až do červena, má na světě jen nízké procento osob. Bývalo tomu tak i dříve, a proto ve starověkých kulturách panovaly o zrzavých lidech různé zvěsti.

Pro někoho jsou zrzaví lidé přitažliví, někdo se dokonce dobrovolně sám barví, aby měl vlasy právě do oranžova či červena.

Jenže tato agresivní barva byla pro mnoho jedinců dříve barvou zla.

Proto byli od přírody zrzaví lidé považováni za upíry, čaroděje a stoupence zlých sil.

Podle Aristotela byli zrzci „emocionálně nerozbitní“

Ve starověkém Řecku bylo zrzavých lidí minimum. Aristoteles, učenec samotného Platona, dokonce provedl studii na lidech tohoto typu.

Popsal zrzavé osobnosti jako emocionálně nerozbitné. To podle všeho znamenalo, že byli necitliví, dokázali se rychle sžít se situací a jen tak něco je zkrátka nedostalo do kolen.

Společně s faktem, že podle starověkých Řeků byla červená barvou zla, začali lidé věřit, že pokud máte zrzavé vlasy, stanou se z vás po smrti upíři. Jak ale ostatní k takovým jedincům přistupovali během života, není známo.

Nikde neexistují zmínky o tom, že by byl někdo odstrkován na kraj společnosti jen kvůli barvě svých vlasů, pravděpodobně se jednalo spíše o pověry a o skrytý strach, který se navenek nijak vůči zrzkům neprojevoval.

Nejen v Řecku byly zrzavé vlasy známkou zla

Ve středověku se obecně věřilo, že rudá barva je barvou démonů.

Proto nejen ve starověkém Řecku lid věřili, že jedinci se zrzavými vlasy jsou nějak poznamenáni vyššími silami.

Během dob španělské inkvizice například lidé na mnoha místech věřili tomu, že červenovlasí lidé jsou poslové démonů, že jsou to čarodějové a čarodějnice, kterých je potřeba se zbavit.

Podle některých teorií byla barva důkazem toho, že tito lidé převzali barvu z pekel, někteří byli dokonce nařčeni z toho, že ji ukradli násilím.

Každopádně být v těchto dobách zrzkem nepřinášelo nic dobrého.

Na druhou stranu o pár let později existoval jistý panovník Gaul z dynastie Merovigian, který věřil, že zrzavá barva přináší lidem sílu, a vybíral si je za své poradce a blízké osoby.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články