Marie Antoinetta: Za bouřlivý život gilotina. Katovi řekla něco, co se zapsalo do historie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Marie Antoinette Poprava
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Narodila se jako dcera dvou slavných panovníků. Jejím otcem byl František I. Štěpán Lotrinský a matkou Marie Terezie. Když v roce 1755 přišla na svět, nikdo netušil, že ji po třiceti osmi letech popraví.

Když jí bylo čtrnáct let, na královském dvoře poznala svého manžela. V tak mladém věku se musela vdát za Ludvíka XVI. Ve dvaceti letech nastoupila na trůn.

Jenže jako mladá panovnice si nedokázala u svých poddaných zjednat respekt. Chtěla si užívat života a vyhýbala se povinnostem. Nebyla dokonalou panovnicí.

Mladý pár se věnoval jen potěšení

Ani Ludvík, ani Marie neměli pomyšlení na vládnutí. Chtěli si jen užívat mladí. To se projevilo i tak, že oba střídali partnery.

Sama Marie měla podle historických záznamů prokazatelně několik milenců. Jeden z nich nakonec figuroval v jejím svržení.

Právě on totiž lid povzbudil, když se nikomu nelíbilo, jak se panovnice s panovníkem chovají. Rozzuření lidé i úřady nakonec manželský pár z trůnu svrhli.

Dvojice byla uvězněna v Templu, kde s nimi byl veden velmi dlouhý proces. Ludvík XVI. byl popraven téměř okamžitě, o devět měsíců později měl čekat stejný osud i Marii.

Otřete gilotinu, ať mi neumažete límeček

Na popraviště kráčela svržená panovnice hrdě a s hlavou vztyčenou. I tak ale projevila lítost za všechny činy, které svému lidu provedla.

Nechala si pomoci od kata, aby mohla nastoupit do vozu taženého koňmi. Ale na popraviště po schodech vystoupila sama. Odmítla služby kněze, ale veřejně se omluvila.

Pak poprosila kata, aby otřel gilotinu, že si prý nechce umazat límeček. I když litovala toho, co provedla, chtěla ze světa odejít se ctí. To se jí ale stejně příliš nepodařilo. Lidé totiž celou dobu skandovali a přáli si její smrt.

Kromě tohoto příběhu zůstala po slavné osobnosti jedna jediná bota. Tu ztratila, když šla od vozu na místo své smrti.

Marie Antoinetta zemřela 16. října 1793. Pohřbena byla do společného hrobu se svým popraveným manželem. Až po téměř dvaceti letech byla jejich těla převezena do baziliky v Saint-Denis.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články