Lékař sadista: Nasliboval lidem stihaným gestapem záchranu. Místo toho je otrávil kyanidem a kukátkem sledoval, jak trpí

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
marcel petiot
marcel petiot

Marcel André Henri Félix Petiot byl francouzský lékař, který si svými podivnými praktikami přišel na velké jmění. Jeho touha zbohatnout však stála životy mnoha Židů, odbojářů a dalších lidí, kteří se báli pronásledování.

Během první světové války byl Petiot povolán k francouzské pěchotě. Byl však zraněn a vykazoval příznaky duševního onemocnění. Různé diagnózy si pak vyslechl v psychiatrické léčebně.

Po válce vstoupil do zrychleného vzdělávacího programu určeného pro válečné veterány. Lékařský titul získal v prosinci roku 1921.

To už užíval návykové látky. Během svého působení si získal pověst lékaře s pochybnými postupy. Údajně prováděl i nelegální potraty. Pacienty lákal i na různá pověření, která však byla vymyšlená. I tak se mu lidé do ordinace jen hrnuli.

Byl to kleptoman, který pro zisk začal vraždit

V roce 1936 byl institucionalizován pro kleptomanii, ale byl propuštěn následující rok. Svou touhu krást cizí věci dotáhl později opravdu daleko.

Začal tvrdit, že může zájemcům zajistit bezpečný průchod do Argentiny nebo do jiných částí Jižní Ameriky.

Od roku 1942 přijímal kohokoli, kdo si to mohl za jeho cenu dovolit. Šlo o Židy, odbojáře nebo obyčejné zločince, kteří se báli stíhání gestapem.

Ty vyzval, aby v noci přišli k němu domů s kufrem obsahujícím šperky, hotovost a stříbro.

Kukátkem sledoval, jak trpěli

Ve svém sklepě měl trojúhelníkovou místnost vybavenou kukátkem, které mu umožňovalo sledovat neskutečné utrpení svých obětí po podání smrtelné dávky kyanidu.

Tvrdil totiž, že argentinští úředníci požadovali očkování. Oběti však nevěděli, že jim je do krve vpravován smrtelný jed.

Petiot poté vzal všechny jejich cennosti a zlikvidoval těla. Zpočátku je házel do řeky, později je ponořil do nehašeného vápna nebo spálil.

Jednou si sousedé všimli, že kouř z komína jeho domu velmi zapáchá. Když hasiči prošli oknem do druhého patra, čekal je hrůzný nález.

Našli jámu a plátěný pytel s lidskými ostatky. V bytě lékaře našli chloroform a různé jedy.

Trvalo, než ho zatkli

Petiot tvrdil, že byl členem francouzského odboje a těla byla Němců, zrádců a kolaborantů.

Protože lidé obecně schvalovali odbojové aktivity, policie se ho zdráhala zatknout.

Později, to už se Petiot skrýval, si policie všimla, že neměl žádné přátele v odbojových skupinách. Některé ze skupin, které zmínil, dokonce ani nikdy neexistovaly.

Nakonec byl obviněn nejméně z 27 vražd. 25. května mu byla sťata hlava na gilotině.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články