Přepadení Polska aneb Kudla v zádech polského lidu

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Znicene tanky brest
Znicene tanky brest

2. světová válka začala napadením Polska nebo také zářijovým tažením německých a následně i sovětských vojsk. Právě díky Rudé armádě nelze mluvit o invazi do Polska jinak než jako o kudle v zádech, kterou SSSR zarazilo polskému lidu velmi hluboko. Většina dětí v České republice i Polsku začíná chodit do školy 1. září. Avšak v roce 1939 v tento den bylo napadeno Polsko německými vojsky a začala 2. světová válka.

Dlouho před napadením

Již leden 1933 předznamenal vznik 2. světové války, v Německu totiž převzali moc nacisté a Adolf Hitler. Ten dohlížel na masivní zbrojení pozemní armády (Wehrmachtu), válečného loďstva (Kriegsmarine) a leteckých sil (Luftwaffe). Celé armádě měl velet generál von Blomberg, ale po dohodě mezi Hitlerem a Göringem se do čela letectva postavil právě druhý jmenovaný. Ten v prvních měsících a letech tajně budoval německou Luftwaffe, která se měla stát nejmocnějším letectvem na planetě zemi. Tajně proto, že Němcům vojenské letectvo přímo zakazovala Versaillská smlouva.

  • Podobné to bylo i s námořnictvem, ale Hitler nedbal smluv a rychle začal budovat německý válečný průmysl. Vyráběly se tanky, ponorky a mnoho letadel.

Před Polskem Rakousko a Československo

Adolf Hitler byl v přípravách na válku důsledný a již počátkem roku 1938 si mohl dovolit vyvolat první konflikt. Proto zahájil snahy o připojení Rakouska k Německu, které byly nakonec úspěšné. A vzniku Třetí říše tak nic nebránilo. Hitler dále cílil na příhraniční oblasti Československa (tzv. Sudety), které opět získal relativně snadno a mírovou cestou. Mnichovská dohoda, při které se věc řešila „o nás bez nás“, tedy bez přítomnosti zástupců Československa. Toto předznamenalo 15. březen 1939, kdy Němci zabrali i zbytek Československa, z něhož se stal protektorát Čechy a Morava a nacionalisticky smýšlející Slovenský stát.

  • A tady se prvně zájem Německa obrací na Polsko, které získalo záruky ze strany Francie i Británie, že pokud dojde k invazi, pak Němcům vyhlásí válku.

Invaze do Polska

Zdroj: Adam Carr / Wikipedia /CC BY-SA 3.0

Před samotným zahájením útoku na Polsko stihli Němci zastoupení generálem Ribbentropem podepsat smlouvu se Sovětským svazem, který zastupoval Molotov, o budoucím rozdělení Polska mezi tyto dvě velmoci. Osud Polska tak byl zpečetěn nejspíše již při podpisu této smlouvy 23. srpna 1939.

  • Už před 1. zářím docházelo k provokacím a fingovaným útokům jako např. přepadení vysílačky v Gliwicích, které provedli Němci v polských uniformách.

Vše směřovalo k invazi do Polska, která začala 1. září 1939 německým a slovenským útokem. Útok odstartovala Luftwaffe, jejíž stíhačky a bombardéry byly vyslány brzy ráno z důvodu momentu překvapení. To se podařilo a zaskočená polská armáda byla masakrována na zemi i na nebesích. Na zemi začala úspěšně operovat i německá pozemní armáda, která využívala tanků Pzkpfw III, motorizovanou pěchotu i pěší vojsko. Invaze byla úspěšná, přestože Německu vyhlásila válku Velká Británie, což vyvolalo na velitelství určité obavy z nechráněného západního křídla, kde byla francouzská armáda, která však do útoku nepřešla.

  • 4. září 1939 byla velká část polské armády rozdrcena
  • 8. září 1939 překračují jednotky Wehrmachtu řeku Vislu a postupují k Varšavě
  • 17. září 1939 tanky generála Guderiana dobyly pevnost Brest-Litevsk
  • 17. září 1939 započal útok Sovětů na Polsko

Zdroj: Bundesarchiv, Bild 101I-013-0068-08 / Höllenthal / CC-BY-SA 3.0

SSSR vrazilo Polákům kudlu do zad. A i když vše vysvětlovalo tím, že chce tento národ zachránit, tak tomu jen málokdo mohl věřit. Členové Rudé armády se chovali v mnoha případech hůře než Němci, příkladem může být zavraždění mnoha polských důstojníků a vojáků v katyňském lese. Stalin navíc získal náhradou za postoupení části polských území výhradní právo na okupaci Estonska, Lotyšska a Litvy.

  • 25. září 1939 byla dobyta Varšava a bylo dobojováno

Výsledek invaze do Polska

Výsledků invaze do Polska bylo mnoho, ale pro Němce tato válka znamenala skvělé vítězství a potvrzení sebevědomí a účinné strategie tzv. Bleskové války. Navíc díky spojenectví Stalin a Hitler měl druhý jmenovaný volné ruce k útokům na Británii a Francii. Na druhé straně Němci i Sověti si tímto nadělali mnoho nepřátel, což se mělo ukázat v dalším průběhu války.

Autor: David Mánek


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články