Pět neporazitelných tanků 2. světové války

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Konigstiger
Konigstiger

Po bojištích druhé světové války jezdilo obrovské množství nejrůznějších tanků a zcela jistě si zaslouží značný respekt. Existuje však několik typů, které ostatní zcela převyšovaly.

Königstiger

Panzerkampfwagen VI Ausf. B, zkráceně nazývaný Tiger II, byl německý těžký tank, který byl do bojů druhé světové války nasazen v roce 1944 a byl odpovědí společností Prosche a Herschel na poptávku po tanku s 88 mm dělem. Byl také budován v modifikaci stíhače tanků s názvem JagdTiger, který byl vybaven dokonce 128mm dělem, jehož dělo nemělo čelně problém asi s nejtěžšími tanky spojenců.

Nejznámější roli hrál Königstiger v bitvě u Arden. Jediné tanky, které byly schopny Tigeru II konkurovat byly tanky IS-2 a Pershing, avšak ani ty většinou proti KönigsTigeru nevítězily. Nejčastěji používané tanky spojenců v roce 1944, tedy Shermany a T34-85 nebyly schopny tohoto pancéřovaného giganta prostřelit ani zboku.

Ferdinand

Zdroj: Panzernet.net

SdKfz 184 Ferdinand byl stíhač tanků, který byl do německé armády přijat roku 1943, když byl nasazen na východní frontě. Ačkoliv měl řadu nedostatků byl spolu s JagdTigerem jednoznačně nejsilnějším stíhačem tanků druhé světové války. V době prvních nasazeních nebyl vyvinutý stroj, který by Ferdinanda a jeho 200 mm přední pancíř dokázal čelně jakkoliv ohrozit, a tak představoval obrovský problém. Naopak jeho 88mm specializované dělo dodávalo potřebnou penetraci pancíře a hlavně abnormální přesnost. Jednalo se o jedno z vůbec nejpřesnějších děl 2. světové války.

Koncem roku 1943 byl mírně modernizován a získal název Elefant – tento typ se pak vyskytoval primárně v Africe. Problém Ferdinanda, či Elefanta, chcete-li byl podobně jako u JagdTigera ten, že jich bylo pomálu. I při nízkém počtu si však dokázal vydobýt obrovský respekt.

IS-2

Zdroj: Panzernet.net

IS-2 (IS = Iosif Stalin) byla modernizovaná verze už tak úspěšného tanku IS. Jednalo se o jakýsi tankový klenot SSSR v druhé světové válce. Vybavený byl úctyhodným 122mm dělem, který sice měl problémy penetrovat některé více pancéřovanější německé tanky, na stranu druhou pokud projektil pancířem prošel, tank byl vyřazen z bitvy, právě díky obrovské ráži děla.

Zdroj: Warrelics.eu

Tank IS-2 byl v podstatě jediný sovětský tank, který skutečně mohl konkurovat tankům Tiger a Panther a naopak je dokonce v některých aspektech (ráže kanonu) naopak převyšoval. Schopnější tankoví velitelé v IS-2 se pak mohli odvážit i pro větší sousto – Tigera II, 122mm dělo to umožňovalo. IS-2 byl nasazen roku 1943 a hrál elementární roli v porážce Německa.

Zajímavost na závěr – onen růžový tank v muzeu v Lešanech, který stával na pomníku v Praze byl a je občas chybně označován za T-34, jedná se však právě o IS-2.

M-26 Pershing

Zdroj: Flickr.com

Pershing, pojmenovaný podle amerického generála z 1. světové války Johna Pershinga, byl americký střední tank. Byl nasazen až v roce 1945 a jednalo se o jediný tank vyprodukovaný západem, který byl schopen konkurovat německému Tigru.

Byl vybaven 90mm dělem, které bylo velice podobné 88mm kanonu Tigra. Vyrobeno jich bylo více než 2000 a byly Američany využívány až do roku 1951 – účastnili se také Korejské války, kde pro ně sovětské tanky T-34 nebyly soupeřem.

Panther

Zdroj: Panzernet.net

Panzerkampfwagen V, Panther byl tank, který sice měl konkurenci a naopak při střetu například s IS-2 měl problémy, nicméně musíme ho chápat v trochu jiném světle. Panther byl německou odpovědí na ruské střední tanky T34 a T34-76. Do bojů byl poprvé nasazen v roce 1942 a odpověď to byla vskutku razantní. Tank byl vybaven jedním z nejlepších děl druhé světové války – velice přesným 75mm kanónem s úsťovou brzdou. Vyrobeno jich bylo více jak 6000 a dodnes je mnohými znalci považován za nejlepší střední tank druhé světové války.

Autor: Jakub Jetmar


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články