Bitva u Midway byla velké sousto pro Japonce

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Aft view of USS Hornet 1941
Aft view of USS Hornet 1941

Bitva u Midway, která probíhala mezi 3. a 7. červnem 1942, byla nejspíše rozhodující bitvou v Tichomoří. Do té doby měli Japonci v této oblasti převahu, která v Američanech budila respekt. Námořní bitva u Midway však poměr sil přetočila na stranu USA. Prvotním plánem japonského námořnictva bylo obsadit atol Midway a vylákat Američany k rozhodující bitvě.

Plán byl zmařen díky skvělé zpravodajské službě. Pojďme se na bitvu, která byla dlouhou dobu historiky líčena v „pohádkách“ podívat podrobněji.

Plány a myšlenky

Konec roku 1941 byl ve znamení plánů Američanů i Japonců na ovládnutí Tichomoří. Právě proto vzniká Jamamotův plán, jehož základním cílem je zničit všechny americké letadlové lodě operující v Tichomoří. K tomuto se přidává plán na obsazení Midway. Kontrola nad tímto místem by Japoncům poskytla dostatečné a včasné varování před blížícími se nepřáteli a také by odtud bylo možné účinně ohrožovat Havajské ostrovy a Pearl Harbor. Bitva u Midway byla důležitá i pro Američany, kteří tento atol považovali za hlavní bod obrany proti japonskému námořnictvu.

Zdroj: Kaboldy / CC-BY-SA 3.0

Jamamoto a jeho plán

Isoroku Jamomoto byl japonským admirálem, který vymyslel plán japonské expanze v Tichomoří. Jeho základními body bylo:

  • zničit americké loďstvo, především jeho letadlové lodě operující v Tichomoří
  • ovládnout Tichomoří díky dobytí Midway
  • přimět Američany k uzavření míru

Paralelně s bitvou u Midway připravovali Japonci invazi na Aleutských ostrovech. Na první pohled velké sousto, ale loďstvo ze země vycházejícího slunce si věřilo. Jamamoto si dokonce dovolil naplánovat letecký průzkum na Pearl Harborem, aby měl jistotu, že zde nekotví americká flotila a nebál se odhalení. I to byla malá chyba, která pomohla velení USA odhalit záměry Japonců včas a připravit se, ač průzkum nakonec neproběhl.

Zdroj: U.S. Navy / Commons.wikimedia.org

Jamamoto při bitvě u Midway plánoval využít všechny velké japonské letadlové lodě. Nakonec byly nasazeny čtyři největší Akagi, Kaga, Hirjú a Sorjú, jejichž nejvyšším velitelem byl ustanoven admirál Naguma. Ten byl znám svou nerozhodností, která spolu s technickým vybavením amerického námořnictva, momentem překvapení a velkého štěstí předurčila výsledek bitvy u Midway, který byl pro Japonce fatální.

Než začala bitva

Po vyplutí hlavního svazu japonského námořnictva zachytila radiová stanice na Havajských ostrovech zprávu o útoku na tzv. AF. Rozluštění těchto dvou písmen bylo pro Američany zásadní. Admirál Nimitz si od počátku myslel, že jde o zkratku pro Midway, proto vymyslel lest s falešnými problémy s generátorem pitné vody. Zpráva byla vyslána a Japonci ji zachytili a následně i rozesílali dále, což velení USA zachytilo a zjistilo, že AF je opravdu Midway.

Američané měli v oblasti pouze tři letadlové lodě – USS Enterprise, USS Hornet a poškozenou USS Yorktown. Třetí zmíněnou se do chodu a použitelnosti podařilo technikům uvést za neuvěřitelně krátkou dobu. Američané však zaznamenali komplikace, když Japonci před vyplutím změnili šifrovací kód, naopak Japoncům začala selhávat komunikace mezi Jamamotem a Nagumou a to do té míry, že Naguma nebyl informován o nezdařeném průzkumném letu nad Pearl Harborem. I tato selhání byla určující pro budoucí průběh bitvy u Midway.

Průběh bitvy v bodech

  • Útok na Aleuty – japonský zastírací manévr, který by Nimitzem odhalen.
  • První kontakty a zpozorování japonských lodí. Začínající přesuny jednotek do místa určení.
  • Půl pátá rána zdrcující útok japonských pilotů na Midway, který však letiště z provozu nevyřadil. Ve stejnou dobu byla odhalena poloha japonského svazu. Byly vyslány bombardéry z Midway, které však byly neúspěšné a naopak jich bylo velké množství zničeno.

Pozdní zpráva od průzkumníka znamenala pro Nagumu udělení rozkazu o přezbrojení letadel, který musel změnit. Díky tomu měli Američané možnost zaútočit. Torpédové bombardéry sice nebyli úspěšné, ale následný útok střemhlavých bombardérů už úspěšný byl. Postupně byly zasaženy Sorjú, Akagi a Kaga, na kterých výbuchy způsobily velké škody, které do večera znamenaly potopení těchto hořících vraků.

Zdroj: Shizuo Fukui / Commons.wikimedia.org

Hirjú zasaženo nebylo, a tak z něho vylétly letouny a velmi poničily USS Yorktown. To bylo ovšem vše, protože následně byla i Hirjú potopena americkým náletem. Po těchto ztrátách byli Japonci nuceni ustoupit, ale Američanům se podařilo i tady způsobit další ztráty, když potopili těžký křižník Mikuma a poškodili jeho sesterskou loď Mogami.

Výsledek bitvy u Midway

Pro Američany znamenala  bitva u Midway obrovské vítězství a zisk kontroly v Tichomoří. Ztráta jedné letadlové lodě a 160 letadel byla vyvážena velkým úspěchem. Pro Japonce to bylo přesně opačně, plán admirála Jamamota se nezdařil a ztráty všech čtyř obřích letadlových lodí a mnoha letadel byla zdrcující natolik, že se z něho bylo těžké vzpamatovat do konce války. Japoncům se silně vymstilo podcenění síly amerického námořnictva a také rozptýlení sil. Oba faktory pomohli „Amíkům“ k jasnému vítězství.

Autor: David Mánek


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články