Atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
destruction outside the hotel evropa the day after the assassination of archduke franz ferdinand
destruction outside the hotel evropa the day after the assassination of archduke franz ferdinand

František Ferdinand d’Este byl rakousko-uherský arcivévoda a následník trůnu. Ve vyhrocených čase v roce 1914 se však stal on i jeho česká choť Žofie Chotková obětí spiknutí, které rozpoutalo 1. světovou válku.

Hodina H

Dne 28. června 1914 se d’Este se svým doprovodem vydal na cestu vlakem do Sarajeva. Na nádraží v Sarajevu již byli očekáváni guvernérem a pro Ferdinandovu družinu bylo připraveno celkem šest vozů. Kvůli nedorozumění do prvního vozu omylem nastoupili tři místní policisté spolu s vedoucím bezpečnostní služby. Členové služby, kteří měli svého vedoucího doprovázet, nastoupili až do jednoho ze zadních vozů.

Zdroj: www.cs.wikipedia.org

Třetím automobilem v koloně byl sportovní Gräf & Stift se staženou střechou. Do tohoto vozu nastoupili František Ferdinand d’Este, Žofie Chotková, guvernér Oskar Potiorek a podplukovník Franz von Harrach. První zastávkou a bodem v oficiálním programu byla inspekce vojenských kasáren. Podle programu se kolona v 10:00  následně vydala k radnici třídou Appel.

Pokus o bombový útok

V 10:10 vůz s arcivévodou Ferdinandem projel kolem Nedeljko Čabrinovićovi, který na automobil hodil bombu. Ta se odrazila od potahu stažené střechy a spadla zpět na silnici a nastavení časovače bomby zapříčinilo, že výbuch zničil až vůz následující. Výbuch vytvořil v silnici asi 30 cm hluboký kráter a podle agentury Reuters zranil celkem dvacet lidí.

Kolona vozů rychle pokračovala bez zničeného vozu dále směrem k městské radnici.

Po návštěvě radnice se arcivévoda Ferdinand rozhodl, že v nemocnici navštíví raněné členy doprovodu zasažené  bombou. Žofie se rozhodla zrušit svůj oficiální program, aby mohla doprovázet svého manžela. V 10:45 nastoupil Ferdinand spolu s Žofií do automobilu, opět třetího v pořadí.

Smrt Františka Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Garvrilo Princip se právě nacházel před obchodem s potravinami (Schiller’s delicatessen), když se před ním objevila limuzína s arcivévodou, Gavrillo přiskočil z pravé strany k vozu a vypálil dvě rány z poloautomatické  pistole Fabrique Nationale FN Browning Model 1910 ráže 9 mm se sériovým číslem #19074.

Podle Albertiniho „zasáhla první střela Ferdinanda přímo do krční tepny, druhá těžce zranila Žofii Chotkovou v oblasti žaludku“. Obě oběti atentátu zůstaly sedět na svých sedadlech, zatímco byly převáženy do guvernérovy rezidence k lékařskému ošetření. Podle výpovědi hraběte Harracha byla poslední slova arcivévody Ferdinanda: „Sopherl! Sopherl! Sterbe nicht! Bleibe am Leben für unsere Kinder!“ (česky „Žofinko, Žofinko, neumírej! Zůstaň na živu pro naše děti!“) následovaná slovy „Nic mi není.“ Ferdinand zemřel ještě před příjezdem do guvernérovy rezidence, těhotná Žofie zemřela o několik minut později.

Autor: Jakub Jetmar


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články