Anthrax, botulin a HIV. Biologické zbraně toho mají na svědomí víc, než si dovedeme představit

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Biologicke zbrane
Biologicke zbrane

Někdy se jim říká také ABC zbraně. Pod písmenem A se jedná o atomové, pod B o biologické a pod C o chemické. Všechny tři typy jsou velmi nebezpečné, ale úplně nejnebezpečnější jsou zbraně typu B.

Jsou tou největší hrozbou, která byla kdy člověkem stvořena. Zbraně hromadného ničení se vymkly z rukou, a ačkoli původně měly zabíjet pouze na povel, dnes jsou mnohdy velmi rozšířené a nedají se zastavit.

HIV – vznikl virus skutečně v amerických laboratořích?

Jednou z pravděpodobných biologických zbraní je i virus HIV, který je původcem nemoci AIDS. Vše to začalo v roce 1981, kdy se začal tento virus šířit v Americe mezi homosexuály a narkomany.

O jeho původu ale dodnes nejsou úplně jasné závěry. Několik teorií tvrdí, že vznikl v laboratořích jako tajná biologická zbraň, jenomže se vymkl kontrole a dostal se do světa, kde se velmi rychle rozšířil.

Podle mnohých vědců neexistuje možnost, aby virus vznikl přirozenou cestou. Několik konspiračních teorií dokonce tvrdí, že sem byl poslán z jiných planet. Ani po několika desetiletích není jasné, jaká je pravda, obecně je ale virus HIV považován za jednu z nepovedených biologických zbraní.

Anthrax je oblíbený ve světě válek

Odborně se nazývá sněť slezinná, ale známý je především pod názvem anthrax. Už dlouhá léta se využívá během bojů, hlavně ve válkách v zákopech. Při nadýchání tímto plynem má člověk nulovou šanci na přežití.

Zabít dospělou osobu dokáže méně než jedna miliontina gramu. Z počátku připomínají příznaky nadýchání plynem chřipku. Do třiceti šesti hodin zemře zasažený na dýchací problémy. Sto kilogramů antraxových spor by podle všeho stačilo na to, aby zemřelo více než půl milionu lidí.

Botulin v minimálním množství může vyhladit celé lidstvo

Pravděpodobně jedné z nejvražednějších biologických zbraní by stačilo pouhých sto gramů rozdělených do správných dávek, aby dokázala vyhladit celé lidstvo.

Bakterie Clostridium botulinum se velmi rychle rozkládá ve vzduchu, je pro ni ale vražedný kyslík.

Zamořená oblast je tedy do pouhých čtyřiadvaceti hodin opět bezpečná. I přesto se jedná o látku, která ovlivnila nejednu bitvu, a při jejím úniku by byla celé planeta v nebezpečí. Po nadýchání touto bakterií člověk do dvou dní zemře na otok jazyka a následné udušení.

Mezi další biologické zbraně, které nejsou zcela potvrzeny, ale minimálně jedna konspirační teorie o nich hovoří jako o lidském výtvoru, patří například Ebola, nebo dokonce i černé neštovice.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články