Revoluce v automobilovém průmyslu: Vaše auto vám v budoucnu zkontroluje zdravotní stav. Prozradíme vám jak

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Toyota LQ
Zdroj: Katfishsan / Shutterstock.com

Automobilový průmysl se neustále snaží vylepšovat vozy, které má pod svými křídly. Adaptivní tempomat, vyhřívaná sedadla, palubní počítač, který propojíte se svým telefonem. Tyto věci už bývají základním vybavením každého vozu. Budoucností je ale automobil, jenž vám dokáže zkontrolovat zdravotní stav.

Zajímavý systém

Úsměv! Jste přímo na kameře, zatímco sedíte v moderním voze s neuvěřitelným systémem podpory řidiče. V nedaleké budoucnosti budou tyto kamery doplněny VCSEL systémem a také radarovými senzory.

Tyto vymoženosti musí vozy využívat také k tomu, aby dostatečně vnímaly prostředí okolo sebe a v budoucnu mohly jezdit za nás. Jak se říká, pokrok nezastavíš.

Možná jste v minulosti viděli černobílé obrázky ukazující, jak vás počítač „vidí“, když se snaží zjistit, na co se díváte. Většina těchto věcí je snímána infračervenými kamerami, ale švýcarská společnost Eyeware se při vývoji systému GazeSense spojila s belgickou společností Melexis.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený AutoScotia (@autoscotia)

Interiér vozu využívá 3D kameru, která společně se systémem VCSEL přesněji identifikuje obličej, oči a dává pozor, aby se řidič plně soustředil na řízení. Tento systém funguje lépe než samotné infračervené kamery, které se dnes používají.

Systém detekce řeči těla

Cílem systému SRI je posunout monitorování řidiče na další úroveň tím, že se bude snažit sledovat řidiče více než jakýkoliv jiný vůz. Systém vyvinut v koncepčním vozidle Toyota LQ obsahuje sadu infračervených a 3D kamer pro sledování pohybů očí, výrazu a těla řidiče.

Poté se snaží identifikovat ospalost, nebo dokonce potenciálně nebezpečné emoční stavy, jako je úzkost nebo nuda, které by mohly ovlivnit řízení.

Aby bylo možné těmto stavům čelit, vozidlo může zesílit klimatizaci, aby pomohlo řidiči zůstat ve střehu, nebo může navrhnout alternativní trasu, která pomůže náladě řidiče.

Čím více kilometrů řidič ve voze ujede, tím přesněji umělá inteligence rozpozná náladu a bude reagovat na potřeby řidiče. Je tedy skvělé, že si vás automobil bude pamatovat a přizpůsobí se vašim potřebám.

Snímání srdce a dechu

Zatímco někteří jsou spokojeni s jednoduchým sledováním očí nebo emočního stavu, pro specialisty z Delaware to není dost. Ti se snaží bezpečnostní systém ve voze vylepšit natolik, aby vám sledoval srdeční a dechovou frekvenci, stejně tak jako celkovou obsazenost celého vozu.

To je skvělé například pro rodiče, kteří by náhodou zapomněli na své ratolesti. Systém vás totiž na mobilní telefon upozorní, že jste ve voze někoho nechali o samotě.

Autor: Štěpán Pacík


Související články