Podívejte se, jak vypadá Americký sen: Nejdelší auto na světě. To, co se nachází uvnitř, vyvede z míry i ostřílené borce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
1954 Cadillac Eldorado
Zdroj: Leena Robinson / Shutterstock.com

Limuzíny jsou využívány především při výjimečných příležitostech. V těchto vozech se můžete pohodlně natáhnout, nalít si skleničku dobrého pití nebo se dívat na televizi. U nás jsou limuzíny také hojně využívány při tzv. rozlučkách se svobodou. V nejdelším autě na světě by se ale klidně mohly konat tři najednou.

Třicetimetrová limuzína s názvem ‚American Dream‘, v překladu Americký sen, má na svém podvozku neuvěřitelný počet pneumatik. Dohromady jich má dvacet šest. Takovou limuzínu jen tak nepotkáte.

Vybavení, které nečekáte

Tento dlouhán byl navržen v roce 1986 Jayem Ohrbergem ve městě Burbank, Kalifornie, USA. Tento muž myslel na každý detail. Při jízdě tímto vozem byste se určitě nenudili, protože vybavení vozu připomíná spíš zábavní park.

Uvnitř se nachází například bazén se skokánkem nebo manželská vodní postel. Ptáte se, k čemu byla tato limuzína postavena?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kik Obzor (@kikobzor)

Hlavním důvodem bylo využití vozu ve filmech. Limuzína, která je oblíbeným dopravním prostředkem pro hollywoodské hvězdy, nebyla vyrobena žádným známým auto výrobcem.

Byla postavena speciálním týmem, který běžně upravuje standardní vozidla na luxusní.

Dva řidiči

Americký sen dokonce trhnul rekord. Dostal se do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší automobil na světě. Poté, co zažil největší slávu, zůstal několik let v zapomnění.

Vůz, který vychází z modelu Cadillac Eldorado, se chlubil kloubovým středem, který vyžadoval ovládání druhého řidiče. Chlubil se také dvěma motory a šestadvaceti koly.

Do Ohrbergova jedinečného designu patří vířivka, bazén se skokanským můstkem a věc, která by vás nikdy nenapadla, že se stane součástí vozu. Tou je helipad – přistávácí dráha pro helikoptéru.

V uplynulých dvou desetiletích však tento přizpůsobený Cadillac Eldorado z roku 1976 upadl do žalostného stavu.

Technické výukové muzeum v New Yorku dříve plánovalo obnovení limuzíny, později z toho ale sešlo kvůli nedostatku finančních prostředků.

Nakonec se limuzína přece jen obnovy dočká. Mike Dezer, majitel automobilového muzea a turistické atrakce Dezerland v Orlandu, vůz koupil a na jeho obnově od roku 2019 pracuje.

Převoz vozu nebyl jednoduchý

V rámci přípravy na cestu z New Yorku na Floridu byl však Americký sen rozdělen na dvě části a naložen na přívěsy pro jízdu po východním pobřeží. Fanoušci historie však nemusí mít strach, protože vůz je kloubový, tudíž jednoduše rozložitelný.

Vzhledem k tomu, že auto bylo silně zrezivělé po letech expozice, čeká ho teď nový nátěr exteriéru. Doufáme také, že se Mike Dezer postará o to, aby v limuzíně zůstaly jedinečné kousky, jako je bazén a přistávací plocha.

Autor: František Olša


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články