Kosatky navazují přátelství jako děti, přitom to jsou precizní zabijáci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kosatky
Zdroj: Shutterstock

Kosatky jsou velmi zajímavá zvířata. Jedná se o největšího zástupce čeledi delfínovitých. O těchto kytovcích se všeobecně ví, že mají své rodinné klany, ve kterých se pohybují. Vědcům se nyní podařilo zjistit, jak silné společenské vazby kosatky vlastně mají.

Nová data o chování kosatek poskytli badatelé z Centra pro výzkum velryb, které se nachází na Exeterské univerzitě v anglickém hrabství Devon.

Pomohl dron

Vědci se snažili zvířata pozorovat z co největší vzdálenosti, aby mohli co nejméně ovlivnit jejich přirozené chování v divoké přírodě.

Nakonec toho docílili poměrně zajímavým způsobem. Ve své práci využili létající dron, který mohl život kytovců zpovzdálí zkoumat.

Kosatky se mezi sebou přátelí jako děti

Pozorování trvalo deset dnů a jeho výsledky byly velice zajímavé. Vědci například zjistili, že mláďata kosatek často tráví čas s podobně starými mláďaty stejného pohlaví. Tedy jde o něco podobného, co můžeme vídat i u dětí.

„Pohled z dronu do vody nám umožnil vidět detaily, jako je kontakt mezi jednotlivými velrybami. Naše zjištění ukazují, že i v rámci těchto těsně spjatých skupin velryby dávají přednost interakci s konkrétními jedinci,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí autor výzkumu Dr. Michael Weiss z Exeterské univerzity.

Vědci také zjistili, že tato sociální interakce se více objevovala u mladších kosatek. Dá se tak předpokládat, že s přibývajícími lety se tito tvorové stávají méně a méně společenští.

Rádi se navzájem dotýkají

O tom, že kosatky jsou společenská zvířata, se všeobecně ví. Badatele však poměrně překvapilo, jak moc je pro kosatky důležitý fyzický kontakt.

Ve svých stádech se často třou o sebe, a dokonce se cíleně plácají ploutvemi. To probíhá nejčastěji během jejich synchronního vynořování a ponořování, které vědci brali jako jakousi společenskou aktivitu.

„U mnoha druhů, včetně lidí, má fyzický kontakt tendenci být uklidňující aktivitou uvolňující stres, která posiluje sociální spojení,“ vysvětlil lékař. A nejinak tomu bude právě i u kosatek.

Mořské stádo vlků

Kosatky tak můžou být považovány za společenská a mírumilovná stvoření. Což je pravda jen napůl. Kosatky patří mezi ty nejsilnější dravce plující ve vodě. Prakticky jsou na samém vrcholu mořského potravního řetězce.

A dokonce i při lovu používá kosatka své silné sociální vazby, které má s ostatními kosatkami ve svém stádu. Vědci jejich útok připodobňují ke smečce vlků s promyšlenou loveckou strategií.

Jak ale dokázal poslední výzkum Exeterské univerzity, kosatky spolu nespolupracují jen při lovu, ale i mimo něj. Dá se říct, že si přes něj uspokojují potřebu jakési sociální sounáležitosti. Zkrátka to vypadá, že tito obrovští kytovci mají své přátele a rádi s nimi tráví čas.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Eurekalert.org, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články