Komerční sděleníZe života

Vyplatí se kupovat bezdrátová sluchátka?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Bezdratova slluchatka
Zdroj: Shutterstock

V dnešním světě začíná veškerá naše elektronika fungovat bez nutnosti propojovat jednotlivá zařízení kabely. To je i případ sluchátek, která stále častěji využívají bezdrátový systém. Bezdrátový systém má mnoho výhod a v případě sluchátek je nejdůležitější, že nejsme svázáni žádným kabelem. To má velký význam zejména v případě, že jsme například neustále v pohybu a zároveň chceme poslouchat hudbu, rádio nebo audioknihu.


Vyplatí se kupovat bezdrátová sluchátka?

Abyste mohli poslat zvuk z našeho zařízení do sluchátek, potřebujete systém, který toto připojení zvládne. Samozřejmě obě zařízení, může to být telefon a sluchátka bluetooth lite musí být schopna tento systém podporovat. Jedním z nejpopulárnějších bezdrátových systémů současnosti je Bluetooth, což je bezdrátová komunikační technologie krátkého dosahu mezi různými elektronickými zařízeními, jako je klávesnice, počítač, notebook, PDA, smartphone, tiskárna atd. Tato technologie byla také implementována a používána v bezdrátová sluchátka. Druhým typem přenosu zvuku je rádiový systém, který v menší míře našel své uplatnění i ve sluchátkách. Třetím způsobem přenosu je Wi-Fi. který poskytuje velký dosah a co je důležité, zařízení není citlivé na žádné rušení.

Samozřejmě, pokud jsou na jedné straně výhody, musí být na straně druhé i nevýhody a to je i případ bezdrátových systémů. Nevýhodou sluchátek využívajících Bluetooth je, že tento systém zvuk komprimuje a pro citlivé ucho bude dost slyšitelný. Pokud máme například ve svém smartphonu nepříliš kvalitní mp3 nahrávku, která je již sama o sobě dost zkomprimovaná, bude zvuk posílaný do sluchátek pomocí tohoto systému ještě více zploštělý. Rádiový přenos nám poskytuje lepší kvalitu přenášeného zvuku, ale bohužel má zpoždění a je také více vystaven rušení a šumu. Wi-Fi systém nám aktuálně poskytuje největší dosah a zároveň odstraňuje nevýhody dvou dříve zmíněných systémů.

Záleží na kvalitě zvuku, kterou chceme

Jaká sluchátka vybrat záleží především na tom, co a kde budeme poslouchat. Pro většinu z nás je rozhodující cena. Pokud tedy sluchátka budou sloužit například k poslechu audioknih nebo rádiových her, nepotřebujeme sluchátka, která přenášejí kvalitní zvuk. V tomto případě nemá smysl přeplácet a sluchátka střední třídy by nám měla stačit. Pokud jsou naopak naše sluchátka bluetooth lite určena k poslechu hudby a chceme, aby tento zvuk byl co nejkvalitnější, máme již o čem přemýšlet.

Zde stojí za to věnovat pozornost technickým parametrům takových sluchátek. Mezi důležitější parametry patří rozsah přenášených frekvencí, tedy frekvenční charakteristika, za kterou je odpovědná jaký frekvenční rozsah budou sluchátka schopna přenést do našeho sluchového orgánu. Indikátor impedance nám říká, jaký výkon sluchátka potřebují a čím je vyšší, tím více výkonu sluchátka potřebují. Za pozornost stojí také indikátor SPL, tedy citlivost, který nám ukazuje, jak jsou sluchátka bluetooth lite hlasitá.

Bezdrátová sluchátka jsou skvělým řešením pro všechny, kteří se nechtějí svazovat kabelem a chtějí při poslechu vykonávat různé jiné činnosti. S takovými sluchátky máme plnou volnost pohybu, můžeme uklízet, hrát na počítači nebo sportovat bez obav, že budeme tahat za kabel a sluchátka spolu s přehrávačem budou na podlaze. Kvalita zvuku samozřejmě závisí na modelu, který si vybereme. Ty nejdražší nám dávají parametry srovnatelné s kvalitními sluchátky na kabelu.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články