Komerční sděleníZe života

Vitamin D je pro náš život klíčový – dokonce i když mluvíme o ochraně proti Covid-19

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vitamin d
vitamin d

Právě vitamin D bývá doporučován jako vitamin na podporu našeho imunitního systému i v dnešní době koronavirové pandemie. Z potravy však získáváme jenom 5 až 20 % denní potřeby vitaminu D. Zbytek se v našem těle syntetizuje díky našemu pobytu na sluníčku. Zejména v zimních měsících kvůli tomu trpíme jeho nedostatkem.

Rčení „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“ mluví vlastně o potřebě vitaminu D pro naše tělo. Bez slunce jej máme nedostatek. To vede obecně ke snížení imunity. Ještě nebezpečnější je, když vitamin D chybí během vývoje plodu a u malých dětí.

Naše tělo se neumí vitaminem D zásobit na více než čtyři měsíce

I to je jedním z důvodů, proč se nejvíce různých respiračních a virových onemocnění objeví v lednu či v únoru. Naše zásoby vitaminu D již došly, své tělo však zatím nevystavujeme sluníčku, protože je zima. Avšak mnoho vědců říká, že nad 51. rovnoběžku se už vitamín D díky sluníčku nesyntetizuje a my žijeme zhruba na této hranici. K tvorbě vitamínu D nám nepomůže ani solárium, i když se mnozí laici domnívají, že ano.

Strach z rakoviny kůže nás navíc obléká do UV odolných oděvů. Nemluvě o tom, že se velice pečlivě natíráme opalovacími krémy, čímž efekt sluníčka na tvorbu vitamínu D eliminujeme. Jistějším je proto koupit vitamin D v podobě kvalitního doplňku stravy.

Vitamin D3 je nutné užívat jako doplněk stravy, ale vždy s rozvahou

Staré názory, podle nichž se jím nedá předávkovat, již neplatí. Podle odborníků je normální příjem vitaminu D 30 až 60 ng/ml. Nad 150 ng/ml již mluvíme o otravě vitaminem D3 a nad 280 ng/ml se vyskytují závažné poruchy homeostáze vápníku, kdy dochází k nežádoucí koncentraci vápníků v buňkách.

Nedostatek vitaminu D je příčinou mnoha nemocí a poruch

U dětí je nedostatek vitaminu D příčinou křivice, u dospělých osteomalacie a stojí za startem alergií, astma, autoimunitních onemocnění, demence, Parkinsonovy choroby, srdečního infarktu, za propuknutím různých infekcí, rakoviny, Brainovy poruchy, matabolického syndromu, osteoporózy i poruch spánku.

Užívat se vždy doporučuje kombinovaný produkt s vitaminem K ­– tedy vitamin d3 k2. Oplatí se vybírat z kvalitnějších produktů. Doporučenou formou je vitamin d kapky značky Woldo.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články