Komerční sděleníZe života

Tajemství dobrého vína

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
Vino
Zdroj: Unsplash

Jak správně servírovat víno a 6 zajímavosti ze světa vína.

Patří bohům, je v něm prý ukryta pravda, pyšní se paletou různých chutí a hýří barvami od bílé přes červenou až po modrou. Ano, správně tušíte, řeč je o víně. Tento starodávný nápoj pijí lidé od 7000 let před naším letopočtem. Víno je populárním nápojem po celém světě a vychutnáváme si jej v doušcích či dokonce v bazénech. Opravdu! Věděli jste o tom, že v Japonsku se nacházejí lázně, kde si můžete zaplavat v čaji, kávě a víně?

V našem článku se s vámi podělíme o pár zajímavosti o víně a prozradíme vám tajemství dobrého vína i to, jak je třeba servírovat.

6 zajímavosti ze světa vína

 • Nejstarší zachovanou láhev vína naleznete v německém muzeu. Má téměř 1700 let.
 • Ženy ve starém Římě měly zakázáno pít víno. Pokud by jejich manžel přistihl při pití vína, měl právo svou ženu zabít.
 • Z Říma pochází i štrngání se sklenkami vína. Římané se potřebovali ujistit, že víno ve sklenici není otrávené, a tak začali štrngat sklenkami o sebe. Štrngnutí mělo být tak silné, aby se část vína z jedné sklenice přelila do druhé sklenice.
 • Za nejstarším vinným sklepem na světě byste se vypravili do hlubin Atlantiku. Nachází se totiž na vraku Titanicu. Navzdory hloubce, v níž je vrak potopen, zůstaly láhve stále neporušené.
 • Podle průzkumů z Austrálie a Itálie má víno vliv také na sexuální život žen. Ukázalo se, že ženy, které pily 2 sklenice vína denně si užívaly sex víc než ženy, které víno nepily.
 • Nejlepšími ochutnávači vína jsou ženy v produktivním věku. Je to tak proto, že mají mnohem citlivější nos, a tedy dokážou lépe rozeznat vůně.
vinoteky

Zdroj: Unsplash

Jaké je tajemství dobrého vína?

Klíčovým faktorem, který ovlivňuje vůni i chuť vína je teplota. Čím je teplota vyšší, tím více aroma se z vína uvolňuje. Zvýšená teplota má za následek také zvýraznění alkoholu ve víně, což nepříznivě ovlivňuje chuť vína.

Teplota, při které byste měli víno skladovat se liší vzhledem k druhu vína. Například červené víno se podává při vyšší teplotě než bílé víno. Bílým vínům prospívá nižší teplota zejména proto, že mají ovocný nádech a nižší teplota zvýrazní svěžest vína. Červená vína jsou těžší a podávají se o něco teplejší, neboť vyšší teplota jim neumožní plně rozvinout specifickou vůni a chuť.

Abyste měli přehled o tom, jaká teplota je ideální pro dané víno, sepsali jsme pro vás užitečný taháček:

Jaké jsou doporučené teploty při servírování vína?

 • šampaňská vína a šumivá vína: 5 – 8°C
 • bílá sladší vína a dezertní vína: 8 – 12°C
 • bílá suchá vína: 9 – 11°C
 • růžová vína: 10 – 13°C
 • lehčí červená vína: 12 – 15°C
 • těžší červená vína: 15 – 18°C

Je-li víno je příliš teplé, ponořte jej do studené vody a přidejte trošku ledu. Taková směs zchladí láhev efektivněji než samotný led, protože zvětšíte plochu skla, která je v kontaktu s chladící směsí. Červené víno se vám ochladí za zhruba 10 minut a šampaňské za půl hodiny.

V případě, že je víno příliš studené, ho přelijte do nádoby opláchnuté v teplé vodě, nebo jej krátce ponořte do kbelíku s teplou vodou.

Jak se postarat o ideální teplotu vína doma?

Ne každý si může dovolit vinný sklípek, proto většinou skladujeme láhve vína v chladničce. Avšak jistě se vám už stalo, že jste potřebovali vychladit několik lahví vína současně, ale vaše chladnička byla už plná. Ideálním řešením pro skladování vína je proto domácí vinotéka.

vinoteky

Zdroj: Klarstein

Domácí vinotéky vám umožní nastavit teplotu a nabízí velký prostor. Navíc umožňují skladovat láhve ve vodorovné rovině, což představuje ideální polohu pro delší uskladnění vína s korkovým uzávěrem. Díky vodorovné poloze láhve, zůstane korek vlhký a jeho velikost a přilnavost k láhvi zůstanou nezměněny. Pokud byste láhev skladovali vertikálně, vyschlý korek by zmenšil svůj objem, a potom by víno došlo k oxidaci vína.

Podle toho, jak velký milovník vína jste, si můžete zvolit také kapacitu vinotéky. Existují malé domácí vinotéky, kde uskladníte 8 – 16 lahví, ale i domácí vinotéky s kapacitou pro 100 a více lahví vína.

vinoteky

Zdroj: Klarstein

Důležité je odpovídat si kolik druhů vína chcete skladovat. Pokud je odpověď pouze 1 druh vína, postačí vá jednozónová vinotéka. V případě, že chcete skladovat více než 1 druh, zvolte vícezónovou vinotéku, která umožňuje nastavit různé teploty pro jednotlivé oddlené zóny.

Na závěr se s vámi rozloučíme tematickým citátem: „Mám rád všechno, co je staré; staré přátele, staré časy, staré způsoby, staré knihy, stará vína.” (Oliver Goldsmith)

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články