Pět skandinávských filosofií, které nám pomohou užívat si života

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
stastny par
stastny par

Každý máme nějaký ten denní rituál, při kterém si připadáme šťastní a který nám pomůže s odpočinkem. Minimálně bychom ho tedy mít měli a v případě, že je nám nejhůř, se k němu můžeme uchýlit. Pokud si nejste jisti, zda něco takového dokážete najít, možná vám poradí pět skandinávských filosofií pro šťastný život.

Seveřané si zkrátka umí užívat. Dokazují to specifické činnosti, díky kterým člověk odbourá stres, odpočine si a bude mít dlouhý a spokojený život.

Že je to pravda, dokazují mnohé studie, které se touto speciální skupinou filosofií zabývají už léta.

Hygge

Tento dánský koncept by se dal do českého jazyka přeložit jako „pocit duše“. Přirovnává se především k pocitu, který máme ve chvíli, kdy se zachumláme pod teplou deku s někým blízkým a jen si užíváme jeho přítomnost.

Důležité v tomto případě je nikdy se z ničeho neobviňovat a vždy myslet jen na to, jak se dá svět zlepšit, a to speciálně ve chvílích, kdy se věci začnou kazit.

Je zkrátka třeba myslet pouze na to pozitivní a tím si příjemné chvíle opět přivolat. Důležité je, aby člověk nikdy nebyl sám, a když je mu nejhůř, vyhledal společnost.

Lagom

Toto slovo pochází ze švédštiny a přeložit by se dalo jako “optimální.“ Tato filosofie hovoří o vyváženosti ve všech ohledech.

Není dobré málo, ale není dobré ani příliš. Ať už se jedná o jídlo, sport, vztahy či cokoliv dalšího. Zlatý střed je zkrátka to, čeho bychom se měli držet.

Sisu

Tento finský koncept je tak trochu opakem dvou předchozích. Říká totiž, že pokud něco velmi chceme, máme dělat vše až do posledních sil, abychom toho dosáhli.

Ve skutečnosti to však není o tom, kolik kuráže do něčeho vložíme, ale jakou kuráž jsme schopni vyvinout.

Pokud jsme dostatečně trpěliví a zapálení, vždy dokážeme to, co si stanovíme jako cíl.

Fika

Fika je slovo označující přestávku na kávu. Občas je zkrátka třeba dát si pauzu, ačkoli to nemusí hned značit, že musíme pít kávu, může jít o obyčejnou přestávku v nějakém projektu.

Tato švédská filosofie tvrdí, že nic se nedá udělat najednou a ať už pracujeme na čemkoli, měli bychom počítat s občasným odpočinkem.

Lykke

Doslovný překlad tohoto dánského výrazu je „štěstí“. Slovo pojednává o tvoření štěstí ve větších rozměrech, než jsme zvyklí.

Vždy bychom si měli představit, co udělá člověku radost a ještě k tomu přidat něco navíc.

Zkuste i vy obohatit svůj život některým z výše zmíněných kroků. Bude vás to stát minimum času, ale vaše duševní rozpoložení se pravděpodobně změní k nepoznání.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články