Komerční sděleníZe života

Pánské polokošile mají neuvěřitelně pestrou historii. Podívejte se!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Polokosile
Zdroj: Bolf.cz

Pánské polokošile jistě všichni známe. Je to takové to triko s límečkem a pár knoflíčky u krku. Jak ale tento módní kousek vznikl a jakou má historii? Než se dostal do světa, začal postupně vznikat na několika místech. A to ve sportovní branži.

Co je polokošile

Polokošile, nebo také polotriko, tenisové triko či golfové triko, je, jak už jsme zmínili, horní část oblečení, která má střih trika s pevným rantlem, límečkem, knoflíčky u krku, pevně lemovanými krátkými rukávy.

Nosí se buď na sport – tenis, golf a především jezdecký sport pólo. Zahlédnout ho ale můžete také jako součást tzv. „smart casual“ oblečení.

Polokošile z Indie

Ano, právě v Indii se pravděpodobně začal psát příběh polokošil či polotrik.

V Indii byl jezdecký sport zvaný pólo velmi prestižní záležitostí a vyžadoval určitý dress code.

Dříve hráči nosili těžké a nepohodlné bavlněné košile. Tím, jak byly volné a těžké, nedržely při sportu na svém místě ani košile, ale ani povinné límečky a samotné sportování hráčům znepříjemňovaly. Hráči pak začali límeček ke košili připínat, aby držel tam, kde má. Postupně vyměnili hráči těžké košile za lehčí trika, přičemž připnutý límeček zůstával.

A tak vznikl módní trend a první předchůdce dnešních polokošil.

Jak se polokošile rozšířily do světa

Na konci 19. století na zápase v pólu v Anglii si tohoto trendu všiml obchodník John E. Brooks, vnuk zakladatele nejstarší oděvní firmy v Americe. Tento model ho tak zaujal, že si ho začal aplikovat ve své oděvní firmě v Americe. Knoflíčky na límce začal přidávat i na standardní oblekové košile, které se staly velký hitem.

Nový módní trend ve sportu

Problémy s nepřizpůsobivým oblečením měli sportovci napříč několika sportovními odvětvími. A tak se polokošile začaly brzy nosit jako pohodlné sportovní oblečení například pro tenis, kriket, nebo třeba rugby.

Kromě pohodlí totiž tyto polokošile udržují také jakýsi pomyslný luxusní styl oblékání, a to nejen při sportu. Moc dobře si to uvědomuje například e-shop Bolf, kde si milovníci tohoto módního kousku přijdou na své. Ať už chcete polokošili na sport, či na běžné nošení.

Nerozlučná dvojka – tenis a polokošile

I sem polokošile pronikly a byl to právě tenis, který je proslavil snad nejvíce. Až na začátku 20. století se v tenise pološile objevily a nahradily dosud používané nepohodlné bílé bavlněné košile s ohrnutými rukávy, kombinované s flanelovými a kalhoty a dokonce i s kravatou. Pro kvalitní sportovní výkon nic moc.

A tak se jednoho dne René Lacoste, několikanásobný vítěz poháru Grand Slam, rozhodl s tím něco udělat. Tenista si vytvořil novou, lehkou, bavlněnou košili s krátkým rukávem. Když si ji v roce 1926 oblékl na šampionát, ostatní hráči na něm mohli oči nechat. Košile měla takový úspěch, že je Lacoste s kamarádem André Gillierem začali vyrábět prodávat.

Polokošile dnes

Polokošile má dnes ve své nabídce téměř každá oděvní značka. Nepatří již totiž dávno jen na tenisové kurty či jiná sportovní hřiště. Staly se součástí šatníku mnoha mužů a žen, a to především proto, že jsou tak nějak skvěle „ležérní“. Ani ne formální jako klasická košile, ale ani obyčejné jako běžné triko. Prostě „smart casual“.

Autor: redakce


Související články