Komerční sděleníZe života

Nejlepší dárek pro muže? Jedině kvalitní irská whisky!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Whiskey
Zdroj: Shutterstock

Whisky patří k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům z obilnin, které zrají v dřevěných sudech. Existuje hned několik druhů tohoto lahodného moku, jako jsou Jim Beam, Jack Daniels anebo Glen Moray a žádná z nich nemá stejnou chuť. Díky tomu si můžete vychutnat nespočet značek, které pohladí vaše chuťové pohárky.

Samotný název whiskey pochází z irské gaelštiny a překládá se jako voda života. Kdysi se irská whisky používala jako lék. Pod tímto názvem (whisky) jsou definovány destiláty ze Skotska, Walesu, Japonska či Kanady. Původním tvarem whiskey jsou nazývány destiláty z Irska a USA.

Výroba není jen tak

Třikrát destilovaná irská whiskey single malt se vyrábí z obilí, které se namáčí v pramenité vodě. Právě díky tomu je charakteristika irské whiskey osobitá a pyšní se tóny rašeliny anebo vřesu. Irská whisky složení je tedy zřejmé, doba zrání je alespoň 3 roky. Naopak skotská obdoba se dvakrát destiluje (ječný slad) ve veliké měděné nádobě a v dubových sudech se nechává dozrávat, a to minimálně 3 roky.

Americké whiskey jsou destilovány z kukuřice. Oblíbený je bourbon z Kentucky (Jim Beam) obsahující alespoň 51 procent kukuřice. Zrání probíhá v dubových sudech. Jiné whiskey pocházející z USA se nenazývají bourbon a patří k nim například Tennessee whiskey (Jack Daniels). Velkou popularitu si získala i žitná americká whiskey. Kanadský destilát se vyrábí z mnoha druhů obilovin, zejména pak z žita. Unikátem je stoprocentní žitná whisky Alberta Premium.

Jak poznat pravou irskou whisky?

Nejlepší irská whisky musí být vyrobena přímo v Irsku. Dalším ukazatelem kvality je trojí destilace a nesmí být cítit zřejmou rašelinovou příchutí. Značky irská whisky jsou ojedinělé a vyhledávané náročnými uživateli po celém světě. Patří k nim irská whisky Bushmills, Jameson, Tullamore Dew, Old Dublin, Kibeggan.

Mrkněte se do e-shopu Trhalka a objednejte si jednu z kvalitních whiskey, protože jsou výjimečné chutí a prodávají se jen ve čtyř palírnách Irska – New Midleton, Cooley, Old Bushmills a Kibeggan.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články