Komerční sděleníZe života

Na věku nezáleží – začněte šetřit efektivně s našimi 3 typy spoření pro začátečníky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Efektivni uspory
Zdroj: Creditas

Ať už si chcete naspořit na horší časy, nebo plánujete koupi nového auta či luxusní dovolené, vyberte si správný prostředek ke zhodnocení svých peněz. Podle čeho se rozhodovat? Přinášíme 3 tipy na spoření pro začátečníky s minimálním rizikem.

Jak začít se spořením? Využijte spořicí účet, termínovaný vklad či investice

Odkládání peněz stranou byste měli vždy promyslet z hlediska výše úroků, rizikovosti a návratnosti. Nejoblíbenějšími metodami jsou:

  • Spořicí účetspořicí bankovní účet se zhodnocením. Úrok sice není nijak ohromný, zato jsou vaše peníze u banky v bezpečí, výnos máte jistý a prostředky jsou vám kdykoliv k dispozici.
  • Termínovaný vklad – bankovní účet s o trochu vyšším zhodnocením, avšak s omezeným výběrem peněz – své finance i s úroky dostanete až po uplynutí smluveného období (většinou v řádu let). Pokud byste chtěli vybrat své peníze dříve, počítejte se sankcemi.
  • Investice – investovat můžete prostřednictvím instituce, a to s poměrně nízkým rizikem (podílové fondy, investiční životní pojištění apod.), nápomocná vám může být i prověřená soukromá firma zabývající se investicemi. Peníze lze ukládat také do komodit, akcií, dluhopisů, nemovitostí či sběratelských předmětů – počítejte však se zvýšenou mírou rizika a podmínkou nezbytných zkušeností v odvětví.

TIP: Spořicí účet + od Banky CREDITAS založíte jednoduše a za pár minut online. Navíc je bez zbytečných poplatků a umožní vám úspory spravovat přes internetové bankovnictví.

Spořicí účet je pro každého

Jestliže se spořením začínáte, vyplatí se jít co nejjednodušší a nejbezpečnější cestou – se spořicím účtem si vyzkoušíte, kolik peněz zvládnete měsíčně ukládat, a budete je mít v případě nouze stále k dispozici. Navíc nejste omezeni výší prvního přispění, jako to někdy bývá u termínovaných vkladů. Jakmile si budete jisti, že máte základy šetření v malíčku, můžete zkusit i další způsoby spoření.

Jak našetřit na účtu co nejvíce?

Nemusíte hned ukládat vysoké částky, základem je pravidelnost. Nastavte si trvalý příkaz z běžného účtu, ať na přeposílání peněz nemusíte myslet. Pokud dostanete prémie nebo finanční dar, můžete si je také uložit a následně nechat zhodnocovat na spořicím účtu (či prostřednictvím jiné formy spoření). Termínovaný vklad se hodí, pokud již máte něco naspořeno a víte, že své úspory nebudete několik let potřebovat. Pro investování do akcií, dluhopisů a podobně potřebujete získat zkušenosti, proto byste se do těchto činností neměli pouštět bezhlavě, jinak hrozí riziko ztráty vkladu. Chcete-li začít s investováním, využijte raději banku, kde vám investiční poradce pomůže najít správný produkt a poradí s nastavením portfolia.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články