Komerční sděleníZe života

Když život nabere nečekaný směr

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Rozcesti
Zdroj: PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Život je zajímavá cesta, někdy připomíná spíš horskou dráhu. Kdybychom však jen jeli ve vyjetých kolejích a báli se zkoušet nové věci třeba kvůli možnému neúspěchu, mohli bychom nakonec litovat, že jsme nevyužili svůj plný potenciál, protože nám chyběla kuráž či jsme dovolili předsudkům, abychom vzdali šanci na splněný sen, ať už osobní nebo profesní.

Na změnu není nikdy pozdě, tady je několik krátkých příběhů o lidech, kteří se nechali životem navést na jinou profesní cestu.

Jméno Harland Sanders vám možná moc neříká, ale když se řekne KFC, pak si jistě vybavíte logo s usměvavým bělovlasým mužem téhle společnosti. Ano, logo zobrazuje zakladatele společnosti. Do svých 50 let pracoval jako farmář, hasič, prodával pojištění, pracoval na benzínové pumpě. Právě tam začal nabízet hladovým zákazníkům smažené kuře. V roce 1935 se jeho recept stal tak populárním, že si ho nechal patentovat. Rozhodl se otevřít obchod a uvědomil si velký potenciál frančíz, tak v roce 1952 otevřel první KFC v Utahu. Společnost se masivně rozrůstala a Sanders ji ve svých 73 letech výhodně prodal.

Vášeň pro jídlo vyhrála také u Američanky Julie Childové. Vystudovala anglický jazyk, aktivně se věnovala sportu, pracovala v reklamním oddělení nábytkářské firmy a během druhé světové války pracovala pro americkou vojenskou zpravodajskou službu. Pro stejnou vládní agenturu pracoval také její budoucí manžel, se kterým se po válce přestěhovala do Paříže. Tam se rozhodla osvojit si umění francouzského vaření a tak navštěvovala slavnou školu vaření Le Cordon Bleu. To odstartovalo její výuku vaření pařížské kuchyně amerických žen, sepsala kuchařky a s rostoucí popularitou přispívala pravidelnými články do bostonských novin. Následovala nesmírně úspěšná televizní show, která dnes patří mezi klasiky.

Dalším příkladem člověka s úspěšnou změny kariéry je Brazilec André Akkari, který pracoval jako animátor pro softwarovou společnost. Vytvářel webové stránky pro korporátní společnosti, což se zdá jako poměrně jasná kariérní cesta. Během výzkumu, který prováděl pro další projekt, mu život ukázal jiný směr. Projekt pro vytvoření pokerové stránky vyžadoval, aby se André o pokeru dozvěděl víc, a proto si stáhnul příslušný software. Pak si zakoupil knihu, aby si osvojil pravidla a hru pořádně naučil. A to se mu výborně povedlo. Z nového koníčku se stala jeho nová profese, když se začal účastnit turnajů. Dnes patří mezi nejlepší hráče světa, účastní se největších turnajů a občas je komentuje pro brazilskou stanici.

Zlata rybka

Zdroj: PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Výjimečné osobnosti jménem Reshma Saujaniové není ještě 50 let a má za sebou celou řadu profesních úspěchů. Pracovala v právní kanceláři, ve finančnictví a přes svoje fantastické vzdělání a tituly nedostávala zaplaceno tolik, aby mohla platit účty a pomáhat rodičům splácet hypotéku. Byla skutečně deprimovaná a rozhodla se odejít z práce a kandidovat do kongresu, na což použila všechny svoje úspory. Kandidatura jí nevyšla, neměla práci ani zaměstnání. V roce 2012 založila neziskovou organizaci Girls Who Code, která se snaží o odstranění genderové propasti v technologickém odvětví, a úspěšně tak činí dodnes. Saujaniová přispívala třeba do Huffington Post nebo WNYC a objevila na předních amerických televizních stanicích a publikovala několik knih.

Krásná, talentovaná, úspěšná. Jessica Alba měla dobře našlápnutou hereckou kariéru. V 11 letech vyhrála při castingu herecké lekce zdarma a už od svých 13 let se začala objevovat v televizi i ve filmu. Dnes má za sebou dlouhou řadu filmů, seriálů a také pěknou sbírku cen. Nicméně se rozhodla kariéru posunout na další úroveň a současně rozjet novou společnost – The Honest Co. Byla si vědomá toho, že ji lidé vnímají herečku a dali si jí do jisté škatulky, nicméně po porodu prvního dítěte toužila vybudovat společnost, jenž vyrábí dětské produkty bez použití škodlivých chemikálií a syntetik. Nejdřív hledala vhodné obchodní partnery v roce 2012 vstoupila na trh hned se 17 ekologickými produkty. Společnost zaznamenala raketový úspěch a o pět let později byla oceněná na miliardu dolarů. Sortiment se značně rozrostl do mnoha kategorií. Jessica nadále pracuje na natáčení filmů, angažuje se hned v několika charitativních organizacích a raduje se z úspěchu společnosti Honest, jenž úspěšně expanduje za hranice amerického kontinentu.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články