Komerční sděleníZe života

Jak ušetřit na pojištění auta?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Auto
Zdroj: Shutterstock

Pořizujete si nové vozidlo a řešíte, jak a kde ho pojistit? Nebo už auto máte a blíží se konec pojištění, o kterém si říkáte, že je příliš drahé? Chcete mít kvalitní pojištění za slušný peníz? Pak čtěte dál, poradíme vám, jak na pojištění auta ušetřit.

Pojištění auta je nutností

Každé vozidlo, které se pohybuje po silnici, by mělo mít sjednané nějaké pojištění. Šetřit na něm se nevyplácí, to ale neznamená, že si musíte pořídit to nejdražší autopojištění. Když budete vědět, jak na to, sjednáte si super pojištění a ještě ušetříte.

Když se řekne autopojištění

Jak zmiňujeme výše, každé auto by mělo mít uzavřené pojištění. To se dělí na povinné a dobrovolné. Když je řeč o povinném autopojištění, pak máme na mysli povinné ručení, jehož sjednání vám ukládá zákon, dobrovolné pak je sjednání havarijního pojištění. V čem se liší?

Jak si sjednat povinné ručení?

Povinné ručení někdy označujeme také jako pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla a jeho účelem je ochránit vás před finančními důsledky případů, kdy svým vozidlem způsobíte škodu třetím stranám.

Vztahuje se jak na škody na zdraví nebo životě, tak na majetkovou škodu, ušlý zisk a taky na náklady na právní zastoupení při uplatňování nároků z povinného ručení.

Víte, že mezi výluky z povinného ručení, tedy situace, na které se pojištění nevztahuje, patří třeba řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, škody způsobené nevhodným používáním vozidla, jízdu s vozidlem, které nesplňuje normy STK a také škody, které vzniknou střetem dvou vozidel stejného majitele?

Náš tip: Když si chcete sjednat povinné ručení, zajímejte se o výši pojistných limitů. Pojištění vás totiž kryje jen do jejich sjednané výše. Minimum je 35 milionů Kč, kdo si chce být jistý, že je dobře chráněn, ten by si měl sjednat vyšší limit, třeba 50, 70, nebo 100 milionů Kč.

Cenu povinného ručení ovlivňuje také věk řidiče, jeho řidičská zkušenost, bydliště, technické parametry auta a roční nájezd kilometrů.

Autonehoda

Zdroj: Shutterstock

A jak na uzavření výhodného havarijního pojištění?

Havarijní pojištění vás ochrání před škodami, které vzniknou na vašem vlastním vozidle v důsledku havárie, vandalismu, odcizení, škodami způsobenými živly a také neoprávněným užitím vozidla. Sjednáváte si u něj spoluúčast, není povinné a vy se můžete rozhodnout, proti jakým rizikům se pojistíte.

Právě od toho se pak odvíjí i výše pojistného. Kromě nastavení rizik ale cenu ovlivní také výše spoluúčasti.

Víte, že havarijní pojištění je užitečné hlavně u nových nebo drahých vozidel? U těch starších je jeho sjednání na zvážení majitele, zda se vyplatí.

Náš tip na závěr: Chcete si sjednat nejlepší pojištění za nejvýhodnější cenu? Porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven online! Nikam pak nemusíte chodit ani kvůli podpisu smlouvy, Vše vyřídíte z tepla domova. Nezní to skvěle?

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články