Komerční sděleníZe života

Havarijní pojištění nemusí být drahým rozmarem. Výhodně ho lze sjednat i online

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Havarijni pojisteni
Havarijni pojisteni

Zatímco povinné ručení musí mít ze zákona každý, kdo vlastní vozidlo přihlášené v registru vozidel, na havarijní pojištění je často pohlíženo jako na zbytečnost, která stojí moc peněz a kolikrát jí vlastník vozidla ani nevyužije. Jedná se přitom o jediný způsob, jak si lze doopravdy pojistit své vozidlo, na které mnozí šetří i několik let.

K čemu slouží havarijní pojištění

Stanete-li se účastníkem dopravní nehody, kterou nezaviníte, bude vám škoda způsobená na vašem vozidle uhrazena z povinného ručení vlastníka vozidla, které nehodu způsobilo. Stejně tak to funguje i v případě, že jste to vy, kdo dopravní nehodu zavinil. Vaše povinné ručení pokryje škodu způsobenou na majetku a zdraví druhé osoby. Avšak škody, které v takové situaci vzniknou vám, již povinné ručení nekryje.

Od toho slouží právě havarijní pojištění. Krýt ovšem může i případnou krádež auta, vandalismus na vašem voze či jeho poničení přírodními živly. Vyplatí se tak zejména v případě, že máte novější vozidlo či je na každodenním dojíždění závislý váš způsob obživy a případná krádež nebo vandalismus by nepřímo ohrozil i vaši schopnost pracovat. Většina pojišťoven na českém trhu navíc nabízí možnost si poskládat havarijní pojištění tak, aby se skládalo z rizik, která si vy sami vyberete.

Pojištění, které nezasáhne do rozpočtu

Poskládání nejrůznějších rizik dle vlastního uvážení je ostatně i jeden ze způsobů, jak lze výrazně ovlivnit cenu havarijního pojištění. Pokud si například věříte a víte, že jste dobrý řidič, nemusíte si sjednávat pojištění rizika havárie. Cena havarijního pojištění ale záleží například i na tom, kde máte trvalé bydliště, či na výši spoluúčasti. Ta se u většiny pojišťoven pohybuje v rozmezí od 0 do 10 % škody a platí tu, že čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím méně vás bude havarijní pojištění stát.

Zdroj: Shutterstock

Stejně jako u povinného ručení se do ceny pojištění promítají i naježděné bonusy a malusy. Čím více pojistných událostí tedy nahlásíte, tím dražší pro vás bude pojištění v příštím období. Je ovšem důležité vědět, že havarijní pojištění nemusí být ani zdaleka tak drahé, jak si mnozí myslí. U některých pojišťoven se lze vejít i pod hranici 2000,- Kč ročně, a to i za předpokladu, že jsou pojištěná všechna rizika.

Porovnejte si jednotlivá pojištění online

Srovnat jednotlivé nabídky pojišťoven přitom není ani nijak zdlouhavé a v dnešní době existují webové stránky, které udělají veškerou práci za vás. Na českém trhu má výborné recenze například online srovnávač pojištění Klik.cz, kde si lze po zadání pár základních údajů zobrazit veškeré nabídky na trhu, které odpovídají vašim požadavkům. Přehledně tak vidíte, kolik u které pojišťovny zaplatíte a jaké výhody vám mohou jednotlivé instituce nabídnout. Havarijní pojištění pak lze rovnou i sjednat online, aniž byste museli cokoli podepisovat. Smluvní závazek totiž vzniká automaticky ve chvíli, kdy zaplatíte dohodnuté pojistné v řádném termínu. Veškeré dokumenty vám budou ihned odeslány na e-mail a v provozu je i zákaznická linka, kde vám jsou v případě dotazů k dispozici vyškolení odborníci.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články