Žirafí ženy: Krásná tradice, která nikomu neubližuje? Víme, kde je pravda

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zirafi zeny
Zdroj: Profimedia

Turisté jim říkají žirafí ženy. Ženy a dívky žijící na hranicích Barmy a Thajska tak totiž skutečně vypadají. Mnozí členové kmene Kayanů si totiž své krky dodnes zdobí těžkými slitinovými kruhy, které jim je opticky prodlužují.

Někteří tvrdí, že je to krásná tradice, která nikomu neubližuje, a dokonce se po čase pro ženy stane pohodlnou. Jenže většina názorů vědců se dnes shoduje v tom, že přesný opak je pravdou.

Dokonce i tamní ženy se dnes mnohdy tradici brání, protože si uvědomují její nebezpečí. A i když je tradice lákadlem pro turisty, podle mnohých je dobře, že pomalu upadá.

První kruhy ve čtyřech letech

Když jsou dívce z kmene Kayanů čtyři roky, dostane na krk své první dva kruhy. Pak se každým rokem dva přidávají, později se ročně přidá pouze jeden. V šestnácti mají dívky na krku kolem dvaceti kruhů, které váží několik kilogramů.

Zirafi zeny

Zdroj: Profimedia

Ty pak nosí celý život a nemohou si je sundat. Jedí s nimi, spí s nimi, dělají s nimi veškeré domácí práce. Podle mnohých se na to dá zvyknout a je to pohodlné.

V současné době nejstarší členka kmene Maria Khaing vzpomíná, jak si jako malá nechala dát své první kruhy. „Otec mi říkal, že vypadám jako chlapec. Prý by mi měl spíše sehnat zbraň na lov,“ říká Maria.

„Ale já chtěla být jako všechny ženy a dívky v kmeni. Požádala jsem ho, aby mi také sehnal kruhy. Zvykla jsem si na ně velmi rychle, dnes už je skoro nevnímám,“ dodává.

Zirafi zeny

Zdroj: Profimedia

Krk se nezvětšuje, ale hrudní koš propadá

Mnozí lidé si myslí, že se krk žen díky kruhům natahuje. To ale není pravda. Naopak se podle všeho pod tíhou několika kilogramů propadají klíční kosti a hrudní koš, což způsobuje, že krk působí opticky delší.

Ženy trpí problémy s dýcháním, bolestmi za krkem a jsou v mnohém omezeny. Samozřejmě, že některé snáší problémy lépe, obvykle je ale tento zvyk spojen spíše s utrpením. Dříve to málokdo přiznal nahlas.

Nikdo je k ničemu nenutí

V dnešní době se sice stále jedná o tradici, kterou mnoho mladých žen chce dodržovat, nikdo už ale vyloženě netrvá na tom, aby dívka v nošení kruhů pokračovala, pokud sama nechce.

Zirafi zeny

Zdroj: Profimedia

„Pokud jsou kruhy nasazeny špatně, člověk se může časem začít i dusit,“ komentuje situaci jedna z dívek, která kruhy nosit odmítla. „Je to bolestivé, špatně se spí. Vznikají u nás problémy fyzické i psychické,“ dodala.

Takzvané žirafí ženy jsou sice lákadlem pro turisty a i v dnešní době jich žije v kmeni velká spousta. Čím dál více lidí si ale uvědomuje, že ne každá tradice je vlastně dobrá.

Mnoho žen se tak raději vzdá své vlastní kultury a bude žít plnohodnotný život bez zátěže. Dříve se to lidem v kmeni nelíbilo, v posledních letech jsou ale už ženy, které kruhy odmítají, poměrně podporovány.

Zdroj: National Geographic

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články