Vissarion: Jak se z dopravního policisty stal na Sibiři samozvaný mesiáš a nástupce Ježíše Krista

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sergej torop
Zdroj: Profimedia

Stal se samozvaným mesiášem. Považuje sám sebe za vůdce jakési církve, žije na Sibiři a je následován tisíci Rusů. Údajně převtělený Ježíš, který působí pod přezdívkou Vissarion, si získal svou slávu už v minulém století, nejvíce ho ale proslavilo, když v roce 2012 slíbil obyvatelům Sibiře, že tehdejší údajný konec světa přežijí.

V roce 2012 měl údajně skončit svět. Podle mayského kalendáře se chýlilo ke konci úplně vše. Někteří lidé tomu nevěřili a nedělali si starosti. Jiní se báli, a když nakonec konec světa nenastal, radovali se. Existuje ale ještě třetí skupinka lidí.

Ti se podle zahraničního webu The Guardian svěřili do rukou právě Vissarionovi. Muži, který o sobě tvrdil, že je převtěleným Ježíšem a že všechny zachrání. Když pak konec světa nenastal, začaly ho tisíce osob uctívat jako spasitele.

Policista z Krasnodaru

Sergej Anatoljevič Torop se narodil v Krasnodaru. Do šesti let ho vychovávala babička, jeho rodiče se rozvedli. Jako mladík nastoupil na vojnu, kde se naučil zacházet se zbraněmi. Podle webu Grunge později přiznal, že ho násilí fascinovalo, a proto se stal policistou.

Strávil nějaký čas jako dopravní policista, nebyl ale spokojen, představoval si, že bude pro svět dělat víc než pouze řešit dopravní situace. A tak se rozhodl pro svou vlastní cestu, jak pomáhat světu. Naučil se manipulovat s lidmi.

„Během jednoho zásahu jsme chytili vraha. Vzdal se, jakmile zaslechl Toropův hlas. Myslím, že měl hypnotickou moc,“ vzpomínal jeho policejní partner Nikolaj Sindrenkov podle webu iDNES. Své schopnosti manipulace jakožto převtělený Ježíš rozhodně Torop později využil.

Proměna v Ježíše

V roce 1991 poprvé vystoupil Torop v televizi. Podařilo se mu mít proslov ve zprávách, díky čemuž si ho všimlo několik lidí. Když v rudém rouchu mluvil o tom, že k němu mluví Ježíš, někteří lidé se rozhodli ho následovat.

Skupina následovníků si brzy začala říkat Církev posledního zákona. Překvapivě velmi rychle se rozrůstala. V roce 2012 pak přibylo několik stovek dalších oveček. Torop si nechal narůst dlouhé vlasy a změnil se v Ježíše nejen duší, ale i tělem. Společně se svými následovníky se pak snažil žít v úplném souznění s přírodou.

Vissarion se nakonec od svého sboru následovníků oddělil. Zatímco mnozí ho dodnes oslavují jako velkého vůdce a ochránce, který je v roce 2012 zachránil před koncem světa, on žije na hoře se svou mladou ženou Soňou. Pravidelně ale každou neděli pořádá setkání a ke svému lidu promlouvá.

Zdroj: The Guardian, Grunge, iDNES, ABC NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články