V Rusku se objevili záhadní modří psi. Prozradíme vám, jak je to možné

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
modri psi
Zdroj: Profimedia

Je to sotva pár dní, kdy především ruským internetem kolují snímky do modra zbarvených psů. Fotografie několika psů, kteří jsou více či méně zbarveni do modrých barev, byly pořízeny ve městě Dzeržinsk ležícím zhruba dvě stě třicet kilometrů od Moskvy.

Případ stihl získat velikou pozornost. Zvířata nejprve vyvolala senzaci.

Názory se různily, někdo tvrdil, že se jedná o hoax, že jsou psi na fotografii graficky přiděláni, nebo že je někdo obarvil schválně. Jenže fotek se časem objevilo víc a bylo jasné, že se jedná a problém neznámého původu.

Zvířatům může jít i o život

Mnozí lidé se začali domnívat, že by za zbarvením psů mohla stát nedaleká opuštěná továrna na chemikálie. Zvířata mohla být nějakým způsobem vystavena působení zbytků materiálů, což zbarvilo jejich srst.

Pokud by tomu tak bylo, existuje pravděpodobnost, že se do místa budou vracet, nebo tam zabloudí i jiní tvorové. Ti by mohli na svou návštěvu doplatit i jinými potížemi než změnou barvy kůže.

Továrna vyrábějící plexisklo ovšem byla po kontrole, která prokázala, že se zde používají zdraví škodlivé látky bez patřičné ochrany, uzavřena. Dodnes je v ní ale podle dostupných informací uskladněn síran měďnatý.

modri psi

Zdroj: Profimedia

Tato chemická látka se projevuje zářivě azurovou barvou, a pokud skutečně uniká do okolí, je dost možné, že mohla nakazit v blízkosti žijící divoká zvířata.

Podle bývalého správce továrny ale spíše než k úniku chemikálií došlo ke vniknutí zvířat do místa, kam se neměli dostat. Psi se pravděpodobně v síranu vyváleli, a proto teď jejich srst modře svítí.

Modrá barva se z nich dostane

Ačkoli je jistě třeba místo lépe zabezpečit a zjistit, zda je skutečně příčinou modré srsti psů, podle agentury na ochranu zvířat v této chvíli nehrozí, že by bylo jejich zdraví ohroženo.

Modrá barva se postupně z jejich kůže dostane vlivem vody a slunečního záření, a pokud se jejich návštěva v továrně nebude opakovat, téměř s jistotou se jim nic nestane.

I přes toto ujištění ale kolují internetem stížnosti lidí na týrání zvířat a bývalí majitelé továrny jsou napadáni z toho, že nedokázali místo dostatečně zabezpečit. Zda je čeká nějaký postih, není jisté.

Pro jistotu byly ještě fotografie poslány několika vědeckým týmům, které by měly zjistit, zda skutečně nehrozí žádné nebezpečí. V takovém případě by museli být psi odchyceni a izolováni, dokud by se neuzdravili.

Je ale velmi pravděpodobné, že než se vůbec vědci k problému vyjádří, budou už zvířata opět se svou vlastní barvou kůže vesele běhat o několik kilometrů dál.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články