Unikátní fotografie z operace siamských dvojčat: Proběhla úspěšně, měla však tragické následky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Operace siamskych dvojcat
Zdroj: Profimedia

Narodily se jako Radhika a Dudhika Nayak. Siamským dvojčatům ale později nikdo neřekl jinak než duo Orissa. Indická siamská dvojčata přišla na svět spojena horní částí páteře a jejich rodina je považovala za zrůdy. Proto se jich brzy po narození zbavila.

Dívky se dostaly do péče náboženské komunity, která věřila tomu, že by v budoucnu mohly žít jako normální lidé. V roce 1892 si je vzal do péče anglický kapitán Coleman, který se s nimi plavil do Evropy.

Tady je vystavoval za peníze, avšak zároveň se k nim choval velmi mile a hezky, dával jim vše potřebné a vydělané peníze investoval do toho, aby měly děti spokojený život.

Krásné dívky se skvělým sourozeneckým vztahem

Coleman si obě dívky zamiloval. Několikrát o nich dokonce prohlásil, že jsou to obyčejné děti, které nemají žádné známky ohyzdnosti, jak o nich mnozí tvrdí. On sám říkal, že jsou zkrátka jen výjimečné.

Podle jeho svědectví a informací mnoha dalších lidí, kteří dívky poznaly, se dvojčata nikdy nehádala. Radhika i Dudhika měly velmi podobné zájmy a povahy, vycházely spolu skvěle a nikdo si nemyslel, že by je mohlo cokoli rozdělit.

Jenomže rodinná idylka netrvala dlouho. Jednoho dne bylo zjištěno, že má Dudhika tuberkulózu. Po letech, které dívky strávily společně, jim hrozilo, že by měly společně také zemřít.

Operace, která vešla do dějin

Jelikož bylo téměř jisté, že pokud se nebude situace řešit, obě dívky zemřou, významný francouzský lékař Eugène-Louis Doyen Colemanovi nabídl, že dívky oddělí a zachrání tak Radhice život.

Operace siamskych dvojcat

Zdroj: Profimedia

Po dlouhém rozhodování Coleman souhlasil. Operace byla zdokumentována a později se stala velmi významným základem dokumentu, který o celé situaci vznikl. Někteří tvrdí, že si doktor vedl skvěle.

Jiní ale mluví o tom, že se mu při operaci klepaly ruce, že prý mohl obě dívky zachránit, kdyby se více snažil. To je ale podle vědců prakticky nemožné, podle všeho totiž doktor udělal, co mohl, a následná smrt obou dvojčat nijak nesouvisela s operací.

Zemřely velmi mladé

Dudhika zemřela několik hodin po operaci. Oficiálně byla její smrt zapříčiněna podle všeho právě její tuberkulózou, která ve spojitosti s vyčerpáním z operace nedala jejímu tělu šanci.

Někteří vědci ale dodnes tvrdí, že mohl lékař udělat víc. Ačkoli v té době byla tuberkulóza nevyléčitelná, mohl prý Dudhice zajistit alespoň nějaký ten měsíc života navíc.

Její sestra žila ještě rok. Zotavila se, žila v sanatoriu, a jejím velkým koníčkem se stalo šití. Později zemřela stejně jako její sestra na tuberkulózu, ukázalo se tak, že jí doktor dokázal dát pouze rok života.

Dudhice bylo 14 a Radhice 15 let, když zemřely. O celé události byl natočen dokument, který se ve světě setkal s obdivem i kritikou. Jednalo se zaručeně o velmi ojedinělou operaci. Zda doktor skutečně něco pokazil, nebo udělal, co mohl, je dodnes velmi sporné.

Zdroj: odishabytes.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články