Thomas Beatie byl prvním těhotným mužem světa

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Thomas Beatie
Thomas Beatie

Na první pohled by se mohlo zdát, že si ze svých čtenářů děláme legraci, anebo že se stal zázrak. Ani jedno z toho není pravda. Jak mnozí z vás již tuší, za vším vězí věda.

Thomas Beatie je transsexuální muž (transgender), který se narodil v roce 1974 jako žena. Nicméně psychicky se vždy považoval za muže, a tak v roce 1998 mohl, díky medicínským pokrokům, začít se změnou pohlaví. Nejprve podstoupil hormonální léčbu a byla mu odstraněna prsa. Prozatím – tedy ještě před tím, než mu byly díky plastické chirurgii vytvořeny mužské pohlavní znaky – si nechal ženské reprodukční orgány. Fyziologická schopnost otěhotnět byla tedy zachována. Již v té době však byl Thomas Beatie úředně uznán mužem.

Manželka nemohla otěhotnět

Když se Thomas oženil, ukázalo se, že jeho manželka Nancy nemůže mít děti, protože v minulosti podstoupila ze zdravotních důvodů hysterektomii (odstranění dělohy). A protože rodina děti chtěla, rozhodl se Thomas, že využije své vnitřní ženské orgány a zkusí dítě na svět přivést sám.

První pokus prakticky selhal – nemohli sehnat lékaře, který by se k umělému oplodnění Thomase odhodlal. Zákrok tehdy provedl zvěrolékař; avšak brzy došlo k potratu plodu.

Někteří byli pro, jiní jej odsuzovali

Thomasovo těhotenství bylo odsuzováno částí veřejnosti i náboženskou obcí. Sám Thomasův bratr tento pokus odsoudil, a po nezdaru prvního těhotenství prý údajně prohlásil, cituji: „dobře, že se tak stalo, kdo ví, jaké monstrum by se narodilo“.

Tento počin však měl i své příznivce. Thomas Beatie otěhotněl znovu – tentokrát již pod lékařským dohledem a péčí. Nejprve mu byla vysazena testosteronová terapie a během čtyř měsíců byl jeho organismus připraven k dalšímu oplodnění.

Tentokrát se vše zdařilo a Thomas dítě úspěšně donosil. V červnu 2008, tedy v Beatieho 34 letech, se přirozenou cestou narodila naprosto zdravá holčička Susan Juliette. Dceru mohla kojit Beatieho manželka, neboť díky hormonální podpoře dokázala produkovat mateřské mléko.

V roce 2009 porodil Thomas Beatie ještě syna Austina a další syn Jensen na sebe nenechal dlouho čekat – přišel na svět v roce 2010. Po tomto třetím porodu se Thomas dočkal modelace mužských pohlavních orgánů – je tedy mužem se vším všudy.

V roce 2012 se však Thomas Beatie s Nancy rozvedl a všechny tři děti zůstaly v jeho péči. Další Beatieho manželkou se stala přítelkyně Amber. I oni spolu mají další dítě, syna Jacksona; tentokrát ho však už porodila Amber.

Autor: Jaroslava Linková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články