Strach z internetu, deště a jiné bizarní fóbie, jaké lidé mohou mít

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
strach z deste
strach z deste

Když se řekne fóbie, většině lidí se vybaví strach z pavouků nebo z výšek, potažmo uzavřeného prostoru. Existují ale daleko bizarnější fóbie, o kterých toho většinou moc neuslyšíte. To ovšem neznamená, že jsou o něco méně skutečné nebo podivné.

Ablutofóbie

Někteří jedinci mívají problém s osobní hygienou, protože jsou líní… a pak jsou tu tací, kterým při pomyšlení na sprchu srdce uhání jako zběsilé. Ano, ablutofóbie znamená, že máte strach ze sprchování se nebo koupání se.

Zdroj: 123RF.COM

Allodoxafóbie

Tato fóbie je noční můrou pro všechny, kdo využívají internet. Jde totiž o chorobný strach z názorů jiných lidí (ať už negativních či pozitivních).

Chaetofóbie

Dámy, zakládáte si na své dlouhé hřívě? Pak můžete být rády, že netrpíte touto fóbií, která se vyznačuje strachem z vlasů.

Zdroj: 123RF.COM

Hylofóbie

Této fóbii se dá naštěstí poměrně dobře vyhnout, aspoň žijete-li ve velkoměstě. Jedná se totiž o strach z lesů (takže pokud jí trpíte, do parků raději nechoďte… přece jenom rostou stromy i tam).

Turofóbie

Spousta lidí nemá ráda sýr, ale tato fóbie zapříčiňuje, že ho nemůžete vysloveně vystát. Někdy se váže k traumatickým zážitkům z dětství a jindy je na vině prostě a jednoduše textura sýru.

Gephyrofóbie

S touto fóbií se stanete výjimečně dobrým plavcem či kormidelníkem lodí, neboť jde o strach z mostů.

Ombrofóbie

Užíváte si klapot dešťových kapek o střechu vašeho domu? Pak zcela určitě netrpíte touto fóbií, kterou lze jednoduše vystihnout jako strach z deště.

Zdroj: 123RF.COM

Omphalofóbie

Nebýt zcela spokojený s jistou částí svého těla je poměrně běžné… ale k smrti se obávat svého vlastního pupíku? To již tak obvyklé není. Někteří lidé s touto fóbií si břicho proto nechávají chirurgicky upravit.

Phobofóbie

A konečně tu máme nejlepší fóbii ze všech – a to fóbii z fóbií! Nejde ovšem tak trochu o zacyklený problém, když se bojíte toho, že byste se mohli bát?

Autor: Vendula Kreplová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články