Spící dívka z Turville: 9 let spala, pak se probudila zcela zdravá. Možná za to mohla její matka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
spici divka
Zdroj: Shutterstock

Pohádku o Šípkové Růžence, která spala sto let, znají snad všechny děti. Jen málokdo by ale věřil tomu, že je možné usnout na několik let a pak se probudit, jako kdyby se nic nestalo. Přesně takový je ale příběh dívky, která je dnes známá jako spící dívka z Turville.

Jedenáctiletá Ellen Sadler spala podle serveru History of Yesterday 9 let. Pro historiky i lékaře byl její případ dlouho záhadou a dodnes není úplně jasné, co přesně se jí tehdy stalo. Velmi pravděpodobně ale její stav souvisel se zdravotními problémy, které těsně před dlouhým spánkem prodělala.

Ellen krátce předtím, než tvrdě usnula, skončila podle Amusing Planet v nemocnici. Koncem 19. století nebylo nic neobvyklého na tom, že jedenáctileté děti odcházely od rodiny, aby pracovaly. Ona nebyla výjimkou. Stala se chůvou a své problémy nejprve sváděla na práci.

9 let spánku

Podle zahraničního webu Grunge trpěla několik týdnů Ellen silnými bolestmi hlavy. Měla ale za to, že je to způsobeno vyčerpáním z práce. Až ve chvíli, kdy byly problémy nesnesitelné, vrátila se domů a byla na několik týdnů hospitalizována v nemocnici.

Po 18 týdnech byla propuštěna nevyléčená. Lékaři jí nedovedli pomoci. Ellen se vrátila do práce s bolestmi hlavy, trpěla stále větší a větší únavou. Jednou v noci ve svém domě utrpěla dívka sérii záchvatů, po kterých tvrdě usnula. A probudila se až po 9 letech.

Stala se atrakcí

Ellen v jejím domě našla matka, která také přivolala pomoc. Nikdo z odborníků si ale nedokázal podivnost vysvětlit. Ellen byla naživu, nereagovala ale na podněty, na hlasy ani na bolest. Jen sem tam se otočila z boku na bok a spala dál.

Matka o ni 9 let pečovala. Krmila ji tekutou stravou, přebalovala ji, převlékala, trávila u ní dny i noci. Mezitím se zpráva o záhadné spící dívce roznesla a na Ellen se začali jezdit dívat nadšenci z širokého okolí.

Domu, ve kterém Ellen spala, se začalo přezdívat Ospalá chata. Rodina začala žádat okolí o pomoc, shromažďovala finanční i materiální dary. Když zemřela Ellenina matka, která se o ni celé roky starala, dívka se krátce poté probudila. Zdravá, jen o několik let starší.

Většina lidí tak má dnes za to, že matka svou dceru zdrogovala a starala se o ni proto, aby si získala pozornost okolí nebo aby na ni jako na atrakci vydělala. Jde ale pouze o spekulace, které nejspíš nikdy nebudou potvrzeny.

Zdroj: Grunge, Amusing Planet, History of Yesterday

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články