Sloní muž: Roky zvládal šikanu a jiné krutosti. Nakonec jej o život připravila vlastní touha „být normální“

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Joseph Merrick
Joseph Merrick

Joseph Merrick se narodil v Leicesteru v roce 1862. Už od jeho narození bylo jasné, že z něho nikdy nevyroste normální člověk, přišel totiž na svět s tělesným postižením, které mu později získalo přezdívku sloní muž.

Deformace se u Merrica projevovala tím, že měl zvětšené rty, jednu ruku a obě dvě nohy. Měl na těchto částích nohou ztluštělou kůži, navíc měl na čele nepřirozený výrůstek, který mohl být nádorem.

Už odmalička se Merrick potýkal s posměchem a problémy, když ale po dokončení školy nemohl sehnat práci a doma byl týrán, utekl do sirotčince. Tam žil do svých sedmnácti let, než ho napadlo, že by si svým netradičním vzhledem mohl přivydělávat.

Začal vystupovat pod kabaretním komikem

Joseph Merrick odjel do Londýna, kde kontaktoval kabaretního komika Sama Torra. Ten ho začal ve svých vystoupeních zapojovat jako Sloního muže.

Později ho dostal na starost Tom Norman, který mu pomohl proslavit se ve větších podnicích v celé Anglii. Když Norman zkrachoval, byl Merrick poslán na turné po celé Evropě.

Dostal se až do Belgie, kde ho ale jeho nový manažer okradl o všechny výdělky. Byl tak nucen vrátit se do Londýna. Tam si ho našel Frederick Treves, lékař, kterého zaujalo Merrickovo tělesné postižení.

Slíbil mu pomoc, kterou Merrick tak dlouho hledal. I když to pro něho znamenalo žít v podstatě jako experimentální případ v léčebně.

Nikdy se nedočkal odpovědí a uznání

Treves zajistil Merrickovi pobyt v nemocnici, kde strávil zbytek svého života. Procházel různými procedurami, a dokonce se několikrát účastnil zasedání lékařů.

Celé roky doufal, že se jednoho dne přijde na to, proč se narodil takto zdeformovaný. Chtěl, aby ho lidé uznávali a nepohlíželi na něho jako na postiženého člověka, Toho se bohužel nikdy nedočkal.

Merrick měl díky známostem s lékaři jistá privilegia. Když například opustil nemocnici, aby na víkend vycestoval na venkov, byl mu zaručen inkognito vstup do vagónu, který měl sám pro sebe, a nemusel snášet posměch ostatních.

Přes veškerou snahu se lékařům nikdy nedokázalo zjistit, co se vlastně s Merrickovým tělem stalo a proč se narodil předurčen k posměchu.

Nakonec Sloní muž zemřel na následky zlomeného vazu. Podle lékařů to bylo způsobeno tím, že chtěl spát jako ostatní pacienti vleže, jenže kvůli jeho nemoci to nebylo možné.

Merrick se rozhodl, že konečně jednou vyzkouší, jaké to je spát v jiné poloze než v sedě. Kvůli tomu ale jeho tělo nevydrželo. Muž, který toužil po uznání a odpovědích tak zemřel ve věku sedmadvaceti let.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články